Siyonist Gazete: Ruhani Bir Kral Gibi Saygı Gördü!

Siyonist Haaretz gazetesi şunları yazdı: İsrail Amerika’nın merkezindeki BM Genel Kurul toplantısında süper güçlerin İran’a gösterdikleri saygıdan ve aynı şekilde bu ülkenin askeri gücünün övgüyle dile getirilmesinden hiç hoşlanmadı.

Haaretz gazetesi İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin de katıldığı BM’nin Newyork’da gerçekleşen genel kurul toplantısıyla ilgili haberinde şunları kaydetti: Ruhani’ye bir kral gibi saygı duyuldu ve Nükleer Enerji anlaşmasına bağlı kalan büyük ülke liderleri oldukça memnuniyetle kendisiyle fotoğraf çektirdiler.

Haaretz gazetesi askeri konular analisti, harcanan bunca çabaya rağmen Trump ve Ruhani arasında bir görüşme olmadığını belirterek şunları ekledi: Öyle görünüyor ki İranlıların bu konuyla ilgili bir acaleleri yok. Onlar Amerika ile temasların aleni seviyeye gelmesinden önce bu ülkeden istedikleri bir çok şey var. İranlılar herşeyden önce ilk olarak bu ülkeye uygulanan acımasız yaptırımların kaldırılmasını istiyor.

Askeri analist, Tel Aviv’den bir güvenlik kaynağından naklettiği bilgilerle şunları vurguladı: İran’ın, Amerika’nın İran aleyhine atacağı her adımın bölgeyi ateşe sürükleyeceği yönündeki tehditleri Trump’ın söz dinlemesine neden oldu. Diğer yandan Trump’ın önünde bir seçim var. Ortadoğu’da gireceği her yeni savaş Trump’ın ikinci dönem Cumhurbaşkanlığına ulaşma şansını azaltacaktır.

Siyonist Haaretz gazetesi yine aynı güvenlik kaynağından naklen şunları yazdı: İranlılardan düşmana darbe indirmedeki zeka ve maharetlerini öğrenmeliyiz. İsrail’in stratejik alt yapısı tehlikede. İsrail hiç ihtiyatlı davranmadı.