Siyonist Gazete: İsrail, Gazze’de Daima Yenildi!

Siyonist Maariv gazetesi, İsrail’in tüm hükümetlerinin benimsedikleri siyasetlerle Gazze’ye karşı hep yenildiğine değindi. Maarıv bugünkü sayısında İsrail’in tüm hükümetlerinin sürekli olarak Gazze karşında yenik düştüğünü yazdı.

Siyonist askerî analist Tal Lef Ram, Maariv gazetesinde şöyle yazdı: Görünüşe göre, Gazze karşısında göz yumma siyaseti rastgele bir siyaset değil ve nereye gidersek gidelim Gazze peşimizden gelecektir. Bu ikilemle karşı karşıyayız. Gözüken o ki; kuzeydeki askerî anlaşmalar, İran’ın nükleer projesi ile savaş ve Ürdün Vadisi ile Ölü Denizin kuzeyinin İsrail’e ilhak edilmesi sadece seçim öncesi Netanyahu’nun kazanma teminatı. Ancak bir kez daha Gazze, sessizce ve 2014 savaşı öncesi güvenlik koşullarına yaklaşan durumuyla, İsrail’in gündeminde. Siyonist analist ayrıca, Hamas’ın zor şartlar altında olduğu, Gazze’de umutların tükendiği ve bölgedeki mevcut grupları çatışmaya sokmaya çalıştığı iddiasında da bulundu.

Tal Lef Ram yazısında şunlara da yer verdi: Temkinli hareket etmenin, seçim öncesi günler için benimsenen bölgesel bir siyaset olduğu doğrudur. Bu siyasetin benimsenmesini haklı çıkaracak bir takım önceliklerin oluşması mümkündür. Ancak böyle bir siyaset izlenmesi akıllıca değil. Zira 2014 Savaşı sonrası nisbeten sakinliği yakalayan İsrail, yavaş yavaş yeni bir gerilim dönemine ve sonrasında meydana gelecek geniş çaplı askerî operasyonlara adeta liderlik ediyor.

Analist 2014 Savaşı ile ilgili olarak ise şunları vurguladı: Bu savaş askerî açıdan büyük bir fırsatı kaçırmaktı. Oysa geçen beş yılda bu savaşın sonuçlarından özellikle de siyasî ve askerî alanda faydalanabilirdik fakat itiraf etmeliyiz ki bunlardan hiç faydalanılmadı.