Siyonist Friedman Resmen İsrail Elçisi

Geçtiğimiz hafta Amerikan senatosu 46 ret ve 52 kabul oyuyla Friedman’in büyükelçiliğini onaylamıştı. Konuyla ilgili konuşan ABD Başkan Yardımcısı Mice Pence, Friedman’in bu göreve atanmasının Başkan Trump’ın İsrail devletine ve halkına karşı ortaya koyduğu hassas tutumunu gözler önüne serdiğini ifade etti.

GÖZAT  Trump'ın Yeni İsrail Elçisi Friedman Kimdir ve Ne İstiyor?

Babası haham olan Friedman Filistin topraklarındaki Yahudi yerleşimciliğini desteklemesinin yanı sıra ABD büyükelçiliğinin de Kudüs’e taşınmasından yana.

ABD’nin her zaman İsrail’in dostu olacağını vurgulayan Pence, bazı engellerin belli adımları atma hususunda kendilerini yavaşlattığını, ancak her şeyin bir zamanının olduğunu vurguladı.

GÖZAT  Amerika, Elçiliğini Kudüs'e Taşımada Israrcı

Friedman’e hitaben Pence “Başkan ve ben senin İsrail ve ABD halkalarının ilişkilerini iyileştirmede bize yardım edeceğine inanıyoruz” dedi.

Öte yandan İsrail’in sağcı kanadı da Friedman’in atanmasından memnun olduklarını açıkladı. İsrail Başbakanı Netenyahu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Friedman’ın büyük bir memnuniyetle karşılanacağını ve İsrail’in güçlü bir dostu olacağını ifade etti.

GÖZAT  Siyonist Liberman: Amerika Elçiliği Hemen Kudüs'e Taşınmalı

Kudüs ve Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimciliğine olan desteği ile tanınan Friedman, Amerikalı “İlerlemeci Yahudi düşüncesinin” destekçisi ve liberallerin Nazilerle işbirliği yapmış Yahudiler olduklarını düşünüyor. Ayrıca Friedman “iki devletli çözüm” fikrine tamamıyla karşı olmasıyla da tanınıyor.

Senatodaki oylamada ret oyu kullanan Senato üyesi Dianne Feinstein, Friedman’ın “bölünmeyi daha da artıracağı düşüncesi ile” ret oyu verdiğini açıklamıştı.