SİYONİST-EVANJELİK Hristiyan Kongresi Toplandı

3,5 milyondan fazla üyesi olduğu ifade edilen Evanjelik-Siyonist Hristiyanların 12. olağan kongresi tamamlandı. İsrail İçin Bir Araya Gelen Hristiyanlar (CUFI) adı altında toplanan gruba, İsrail basını açık bir şekilde “Siyonist Hristiyanlar” ünvanını veriyor.

2006 yılında kurulan CUFI, 12. yaşını kutluyor. Kutlama programları 17-18 Temmuz tarihlerinde yapıldı. 12 yıl toplantılarının onur konuğu ise Amerikan başkanı Donald Trump’ın yardımcısı Mike Pence idi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence yaptığı konuşmada Donald Trump’ın ABD elçiliğinin Kudüs’e taşınması sözünü tekrarladı ve bunun sadece zaman meselesi olduğunu öne sürdü. Ayrıca ABD’nin İsrail’e desteğini yineledi.

Siyonist Hristiyanların gündeminde dünya genelindeki İsrail mallarına yönelik boykot girişimlerini etkisiz kılmak, Kudüs’ün işgalini güçlendirmek ve Trump yönetimiyle birlikte Washington’da oluşan siyasi iklimin devamlılığını sağlamak konuları vardı.

Toplantı sırasında bir konuşma yapan Siyonist Başbakan Netanyahu’nun konuşması büyük alkış aldı. Toplantıya video konferans aracılığıyla bağlanan Siyonist Başbakan Netanyahu ise ABD ile İsrail arasındaki güçlü ilişkiye dikkat çekti.

ABD ile İsrail’in en iyi dostlarının birbiri olduğunu, İsrail’in ABD’deki en iyi dostlarının ise Evanjelik Hıristiyanlar olduğunu vurguladı.

ABD ve İsrail’in ortak değerlere sahip olduğunu ve ortak bir medeniyet mücadelesi verdiklerini hatırlatan Netanyahu, bu mücadelenin bariz bir şekilde İslam’a karşı olduğunu savundu.