Siyonist Dergiden BAHREYN – İSRAİL İfşaatı

Siyonist bir dergi, Birleşik Arap Emirlikleri ve Siyonist rejim arasında bulunan gizli ilişki çerçevesindeki en önemli eksenlerden olan silah satışı ve istihbarat iş birliğini ortaya çıkardı.

Mario Dergisi, resmi internet sayfasında (Mario Online) Siyonist rejim ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ilişkilerin her iki tarafın ortak çıkarlarına uygun olarak geliştiğine dair bir yazı yayınladı.

Bu yazının başında, New York Times Gazetesinin bazı haberlerinden de yararlanıldı ve öyle görünüyor ki, Muhammed Bin Zayid bu şekilde Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman’dan önceliği almaya çalışıyor.

Gazetenin analistlerinden Yossi Milliman bu ilişki hakkında birkaç konuya değindi.

Milliman’ın ifadesine göre, Abu Dabi şeyhleri, Birleşik Arap Emrilikleri’nin diğer şeyhlerinden ayrı olarak Tel Aviv’le ilişkilerini geliştirmeye çalışıyor.

Bu iş birliğinin ana ekseni, İhvan-ı Müslimin’in güçlenmesinden duyulan endişenin yanı sıra, İran İslam Cumhuriyeti ile düşmanlıktır.

Bu yazının başka bir bölümünde de iki tarafın birbirleriyle çeşitli silah anlaşması imzaladıkları ve Tel Aviv’in bu çerçevede çeşitli silah ve casus yazılımları şeyhlere sattığı ama bu anlaşmanın, İsrail’le ilişkisi olmayan bir ülkeyle imzalandığı için gizli bir şekilde ve üçüncü bir ülke başlığı altında yapılmasının tercih edildiği belirtildi.

Bu bilgilere göre Donald Trump’ın da bu ilişkilerin güçlenmesinde payı var ve Siyonsitlerin ABD merkezli askeri teknolojiyi Abu Dabi’ye göndermesine izin vermiştir.

Bu ilişkilerin öncesi ile ilgili olarak ta bu ilişkilerin neredeyse on yıl önce gizli bir şekilde başlamış olduğu, ancak “Mati Kochavi’nin” bu şeyhin ticari faaliyetlerindeki yoğun varlığıyla, bu ilişkilerin yavaş yavaş aleni bir hal aldığı vurgulandı. Öyle ki İsrailli bu şahsiyet, Abu Dabi liderlerini petrol alanlarını korumak için İsrail savunma sistemlerini kullanmaya ikna etmeyi başardı.

Bu ilişki ve iş birliği önce Singapur’da başladı sonra da önemli ölçüde gelişti. Buna rağmen bugüne kadar, çoğunlukla Kıbrıs üzerinden uçuşlar yapıldı ve havayolu, Kıbrıs’taki Tel Aviv ile Abu Dabi arasındaki rotasında durdurdu.

İki taraf arasındaki iş birliğinin bir diğer halkası da operasyon gerçekleştirmek için Birleşik Arap Emirlikleri savaş uçaklarının Libya hava sahasındaki varlığıdır ve bu da iki taraf arasında ilişki sağlanmasına neden olmuştur.

Yazarın ifadesine göre, Siyonist rejim Başbakanı Binyamin Netanyahu da Sünni koalisyonu ile çok verimli ilişkiler kurmayı başardığı için kendiyle fazlasıyla övünüyor.

Ancak, istihbarat ve silah alanındaki en önemli iş birlikleri kapalı kapılar ardında gerçeklemiştir ve bu sadece, konuyla ilgili bilgiler uluslararası basında yer aldığı zaman aleni olarak açıklanacaktır.

Mario’ya göre, medyanın istihbarat ve askeri ilişkinin, iş birliğinin en önemli konuları olduğunu söylemesine rağmen aslında Netanyahu ve İsrail daha büyük bir başarı sağlamıştır ve o da bu ülkelerin Filistin meselesinden yüz çevirmeleri yani bir nevi İsrail’e Filistinlilere karşı istediğini yapması için yeşil ışık yakmalarıdır.