Siyonist Damat Kushner, Mısır’da Sisi İle Görüştü

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Orta Doğu turu kapsamında Mısır’a gelen ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve Başdanışmanı Jared Kushner ile İsrail-Filistin müzakerelerinin yeniden başlatılmasını görüştü.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kushner’in Sisi ile görüşmesinde Amerikan heyetinin Filistin ve İsrail arasındaki müzakerelerin yeniden başlatılması yönündeki çabaları hakkında bilgi verdiği belirtildi.

Açıklamaya göre görüşmede Sisi de Mısır’ın Filistin konusunda adil ve kapsamlı bir çözüm için ortaya koyulan gayretleri ve İsrail ile Filistin arasındaki müzakerelerin başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devleti kurulması ve iki devleti çözüm temelinde tekrar başlatılması konusundaki çabaları desteklediğini ifade etti.

İsrail-Filistin sorununda çözüme ulaşılmasının bölgede istikrara katkı sağlayarak, yeni ufuklara kapı aralayacağını aktaran Sisi, ülkesinin Orta Doğu’da barış ve istikrarın sağlanmasının yolları konusunda ABD yönetimi ile koordinasyon ve istişareyi sürdürdüğünü dile getirdi.

Orta Doğu turu kapsamında ilk olarak Ürdün’e giden ve Kral Abdullah ile Amman’da bir araya geldikten sonra Siyonist İsrail’i ziyaret eden Kushner sonra Mısır’a gelmişti.

Kushner’in başkanlık ettiği ABD heyetinde Donald Trump’ın Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Jason Greenblatt, Trump’ın Özel Temsilcisi ve Dışişleri Baknının Siyasi Danışmanı Brian Hook da bulunuyor.