Siyonist Damadın, Fitne Turu: İsrail ve Ürdün…

ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve Başdanışmanı Jared Kushner, bugün başladığı Orta Doğu turu kapsamında önce Siyonist Netanyahu ve sonra da Ürdün Kralı 2. Abdullah ile bir araya geldi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner düzenlediği bölgesel tur kapsamında Ürdün’in başkenti Amman’da Kralı 2. Abdullah ile görüştü. Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi’nin ve Amerikalı müzakereci Jason Greenblatt’in de yer aldığı görüşmede tarafların Siyonist İsrail ve Filistin arasında devam eden çatışma üzerine görüştükleri kaydedildi. Bu çatışmanın sonlanması için yürütülen çabaları değerlendiren Ürdün Kralı ve Kushner ayrıca ABD’nin Filistin – Siyonist İsrail sözde barışı için planladığı projeyi de ele aldı.

Öte yandan, Kushner’ın ikinci durağı olan İsrail’de Siyonist Netanyahu’nun Orta Doğu turu kapsamında Kushner ile Batı Kudüs’teki Başbakanlık Ofisinde görüştüğü belirtildi.

Açıklamada, ABD’nin İran Dosyası Özel Temsilcisi Brian Hook ile ABD’nin Tel Aviv Büyükelçisi David Friedman ve İsrail’in Washington Büyükelçisi Ron Dermer’in de görüşmede hazır bulunduğu kaydedildi.

Görüşmenin önemine vurgu yapılan açıklamada daha fazla ayrıntıya yer verilmedi.

Kushner’in bugünkü ziyaretlerinin ardından, Fas, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) de ziyaret etmesi bekleniyor.