Siyonist Bennett BAE’yi Ziyaret Edecek

İsrail basınında çıkan haberlere göre, 12 yıllık Binyamin Netanyahu dönemine son veren yeni İsrail Başbakanı Naftali Bennett, ilişkileri güçlendirmek amacıyla BAE’yi ziyaret etmeyi planlıyor. Ayrıca ziyaretin önümüzdeki ekim ayında gerçekleşmesi bekleniyor.

İsrail’in Kanal 12 televizyonunun haberinde yer alan bilgilere göre, geçtiğimiz günlerde resmi ziyaret kapsamında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ziyaretinde Yair Lapid’e eşlik eden İsrail Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, BAE’nin mümkün olan en kısa sürede İsrail ile iş birliğini güçlendirmek için yoğun çaba sarf ettiğini aktardı.

İşgal televizyonuna konuşan İsrailli yetkililer, “BAE yöneticileri, normalleşme anlaşmalarının imzalanmasının üzerinden 10 ay geçmesine rağmen iki taraf arasındaki ikili ilişkilerde pratik ilerleme sağlanmamasından dolayı çok üzgün.” ifadelerini kullandı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, eski Başbakan Netanyahu’nun getirdiği seyahat yasaklarının kaldırılmasıyla birlikte İsrailli yetkililerin BAE ziyaretlerini sıklaştıracağını öne sürdü.

Kanal 12 televizyonu, Netanyahu’nun, BAE’yi ziyaret eden ilk üst düzey İsrailli olmayı hayal ettiğini ancak Bennett’in buna engel olduğunu belirtti.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, 29 Haziran tarihinde siyonist İsrail’in Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’deki büyükelçiliğini resmî törenle hizmete açmıştı. Lapid, ülkesinin BAE ile geçen yıl yaptığı normalleşme anlaşmasından bir yıl sonra Abu Dabi’yi ziyaret eden ilk İsrailli bakan olarak kayda geçti.

İşgalci İsrail ile BAE, 15 Eylül 2020’de Beyaz Saray’da düzenlenen törenle ilişkileri normalleştirme anlaşması imzalamıştı.