Siyonist Bakan: Trump, İsrail-Arap İlişkilerinin Yeni Mimarı

Siyonist işgal rejimi istihbarat bakanı Yisrael Katz, sözde Filistin meselesinin çözümü noktasında İsrail ile Arap ülkeleri arasında Trump yönetiminin ileri düzeyde arabuluculuk yaptığını açıkladı.

Katz, Washington Post’ta yayınlanan röportajında isim vermeksizin Siyonist işgal rejimi ile görünürde hiçbir diplomatik ilişkisi bulunmayan bazı Arap ülkelerinin perde arkasında İsrail ile yakın ilişki içerisinde olduğunu vurgulayarak özellikle Trump’ın yönetime gelmesiyle birlikte bu ilişkilerin daha da arttığını, karşılıklı görüşme sürecinin hızlandığını belirtti.

Filistin’de Mahmud Abbas liderliğindeki Filistin Yönetimi’nin zayıflaması, Hamas’ın da İsrail ile görüşmeye yanaşmaması dolayısıyla Filistinliler ile doğrudan irtibatın mümkün olmadığını savunan Katz, İsrail’in bölgedeki Arap devletleri ile ilişki kurarak Filistinlilere baskı kurma arayışı içinde olduğunu dile getirdi.

Siyonist istihbarat bakanı Katz, İsrail ile Arab devletler arasındaki ilişkinin en önemli boyutunun ise “teröre” karşı ortak arayışlar çerçevesinde şekillendiğini ifade etti.

ABD yönetiminin Orta Doğu’daki politikalarda radikal bir tavır sergileyerek bütünüyle İsrail’e destek vermesinin Arap ülkeleri açısından İsrail ile ilişki kurma noktasında bir fırsat olabileceğini dile getiren Katz, Netanyahu-Trump görüşmesi ile ilgili olarak “Netanyahu buradan ABD’ye giderken, bölgesel meselelere ve bölge ülkeleriyle ilişkilere dair bir dosyayı beraberinde götürmüştü” dedi.

Trump yönetiminin İsrail ile Arap ülkeleri arasındaki diplomatik ilişkilerin taşlarını döşemeye başladığını ifade eden Katz, “Arap ülkeleri ile ilişkilerimiz güvenlik koordinasyonu seviyesinden ekonomik işbirliği seviyesine oradan da resmi düzeyde siyasi ilişkilere evrilecek” dedi.