SİYONİST Bakandan SURİYE – Golan Açıklaması

Tel Aviv Üniversitesine bağlı Korsan İsrail Ulusal Güvenlik Araştırma Enstitüsünün senelik konferansında söz alan Erdan, çağrıyı yaptığı tarafı belirtmeksizin, Suriye’ye ait Golan Tepeleri’nin “İsrail’in ayrılmaz bir parçası” olarak tanınmasını istedi.

Erdan, “Biz şu anda neyin doğru olduğunu söylememiz gereken (ABD Başkanı Donald) Trump dönemindeyiz. Kudüs’ün tanınması ileriye gitmemiz için doğru bir yol ancak Golan Tepeleri’nin de İsrail’in ayrılmaz bir parçası olarak tanımalıyız.” dedi.

Erdan ayrıca Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın “anlaşmazlığı uluslararası boyuta taşımaya çalıştığını” ileri sürerek şu ifadelerde bulundu:

“Ebu Mazin’in (Abbas) İsrail ile müzakereleri reddetmesi tehlikeli bir durum. Abbas, doğrudan müzakerelerden kaçınmakla birlikte çatışmayı uluslararası hale getiriyor, İsrail’i boykot hareketine destek veriyor.”

İsrail ve Filistin arasındaki anlaşmazlığın Kudüs çevresinde şekillendiğini ve bunun “dini bir çatışma” olduğunu öne süren Erdan, İsrail’i tehdit eden durumların başında ferdi eylemler ve uluslararası boykot hareketinin geldiğini söyledi.