Siyonist Analist, İsrail’in Direniş Karşısındaki Zaaflarını Yazdı

Siyonistlerin beyanına göre, Hamas füze ve diğer silahlardan oluşan güçlü bir cephaneliğe ve şu an İsrail’de istediği her bir noktayı hedef alabileceği füzelere sahip.

Siyonist Maariv gazetesinin askeri analisti Alon Ben David şöyle yazdı:

Kuzey sakinleri (Lübnan sınırında yaşayan Siyonistler) sınırda artık rejim askeri ve korucusu görmedikleri için şikayette bulundu.

İsrail istihbarat birimine sormak gerekir; Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah hiçbir saldırının cevapsız kalmayacağı haberini verirken İsrail Suriye’yi nasıl vuracak? Bence bu, İsrail’in zayıf noktasını göstermektedir. Biz saldırılara cevap vermekten vazgeçiyoruz.

Oysa Hizbullah bizim hazır ol vaziyetimizden keyif alıyor. Biz tek ayak üzerindeyiz. Kuzey sakinleri sınırlarda rejimin askerleri ve korucularını görmedikleri için şikayet ediyorlar ve kendilerini güvende hissetmiyorlar.

Oysa İsrail, Lübnan’dan gelecek her bir saldırıya cevap vereceğini ifade ederek tehditler savuruyor. Ancak Hasan Nasrallah’ın görüşü çok daha farklı.

Siyonist haber sitesi Walla ise şunları duyurdu:

İsrail ordusunun da bildirdiği gibi Hizbullah, Suriye’deki güçlerine yapılan saldırıda kaybettiği askerinin intikamını alacağı bir operasyon gerçekleştirecek ve işgal toprağında bir askeri öldürecek.

Bu kabus ve korku, sadece Lübnan ve işgal toprağı sınırlarında yaşanan ve Siyonist askerlerin Lübnan direnişinin tepkisinden duydukları korku ile sınırlı kalmayacak. Filistin Direnişine karşı da aynı şeyi düşünüyorlar.

Nitekim Siyonist analistler ve gözlemciler de Gazze’deki silahlı direniş gruplarının gücü ile ilgili bu düşünceleri onaylıyorlar. Siyonist rejime bağlı çevreler Hamas’ın gelişmiş füzelere sahip olduğunu açıklamıştı. İsrail güvenlik birimleri Hamas’ın yeni ve gelişmiş füzelere sahip olmasının sonuçlarından endişe duyuyor.

Zira edindiklerini omuzdan atılan füze (PorSaw), İsrail helikopter ve savaş uçaklarının Gazze hava sahasındaki özgürlüklerine engel olacak. Siyonistlerin açıklamalarına göre; Hamas füze ve diğer silahlardan oluşan büyük bir cephaneliğe sahip ve şuan İsrail’in derinliklerindeki her noktayı hedef alabilecekleri füzelere sahip.

Bu korku Siyonist medya ve analistlerin Gazze’deki huzurun yakın zamanda bozulacağını ve Tel Aviv’in Filistin direnişiyle başka bir savaşa girmesinin gerekeceğini düşünmelerine sebeb oluyor.

Siyonist rejim Kanal 12 televizyonu haberinde şunlara yer verdi:

Gazze’deki huzur yakın zamanda yok olacak. Ufukta çatışma ve kriz belirtileri gözleniyor ve kuvvetle muhtemel İsrail çatışmaları engellemek için harekete geçecektir.

İsrail, perde arkasında gizlice Gazze’de Hamas ile başka bir savaşa girmeyi engellemek için çalışmalar yürütüyor. Güvenlik birimleri kısa süre sonra gerçekleşecek olaylar ve krizin artması hâlinde bir başka savaşa sürüklenecek gelişmeler için hazırlanıyor.

Gazze’de Siyonistlerin saldırılarına karşı Filistin direnişinin füzeli cevapları ve Filistinliler tarafından bir nevi engelleyici gücün yanında Siyonistleri endişelendiren diğer bir konu, ateş balonları ve uçurtmalarıdır. Filistinli gençler balonlara yanıcı maddeler bağlayarak onları işgal altındaki arazilere gönderiyor.

Ateş balon ve uçurtmalarını kullanmak Geri Dönüş Yürüyüşlerinde adet haline geldi ve bu eylemle şimdiye kadar Gazze sınırındaki yüzlerce işgal altındaki kasaba arazisi zarar gördü.

Netanyahu bir süre önce itiraf etmişti ki Siyonist yerleşimcilere gönderilen ateş balonları ve uçurtmalar meselesi, Telaviv’e meydan okumaktır. Bunları önleyecek bir teknoloji düşünülmeli. Ateş balonları kendi başına Siyonist rejim için bir facia oluşturuyor. Başlangıçta kimse önemsememişti ancak artık tarım ve ekonomik alanda ciddi zararlar veriyor.

Ayrıca Siyonist rejim askerleri savaşmaya hazır eğildir. Lübnan direnişinin intikam almasından korkan askerlerin inlerinden çıkamaması bunun delilidir. Diğer taraftan Tel Aviv’in hava üstünlüğü de artık geçmişteki gibi değil ve yok oldu.

Bunu Suriye’ye yaptıkları hava saldırılarında görmek mümkün. Suriye’nin güçlü savunma sistemlerinin korkusundan Suriye hava sahasına girmeye çekiniyorlar.

Sonuç şu ki, Siyonist rejim Gazze ya da Lübnan ile bir savaşa girmekten çok korkuyor. Siyonist rejim makamları, Netanyahu ve askeri makamlar da dahil olmak üzere herkes ülkenin ekonomik kriz ve koronanın pençesinde olduğunu itiraf ediyor.

Tel Aviv yeni savaştan korkuyor, özellikle karşı tarafın yani Lübnan ve Filistin direnişçilerinin taktiklerini çok iyi biliyor. işte bu yüzdendir ki karşılaşmak yerine çevresine set çekmeye çalışıyor taki kendince Lübnan ve Filistin direnisçilerinin operasyonlarına engel olabilsin.