Siyonist AIPAC’ın 2018 Konferans Gündemi

Washington’da Pazar günü başlayan AIPAC toplantısının en önemli konuşmacılarından birisi de İsrail’in ABD Büyükelçisi Ron Dermer idi. Dermer, İsrail’in güvenliğini öne çıkardığı konuşmasının önemli bir kısmını İran ve bölgedeki faaliyetlerine ayırdı.

10 Şubat’ta bir İsrail uçağının Suriye Ordusu tarafından düşürülmesine atıf yapan Dermer, bölgenin oldukça hareketli olduğunu hatırlattı. İran’ın Suriye’de kalıcı üsler kurmaya ve İsrail’e karşı yeni bir cephe açmaya çalıştığını belirtti.

İran’ın ayrıca Suriye ve Lübnan’da isabet oranı yüksek füze üretmek için fabrikalar kurmaya çalıştığını da kaydetti. İsrail’in Suriye’deki kırmızı çizgilerinin net olduğunu ve geçilmesine müsaade etmeyeceklerini ifade etti.

Siyonist Başbakan Benyamin Netanyahu’nun da kırmızı çizgileri tekrar tekrar hatırlattığını vurguladı. ABD’nin İsrail politikasının net olduğunu hatırlatan Dermer dünyadaki diğer ülkelerin de bölgede gerginlik görmek istemiyorlarsa İsrail’i desteklemeleri gerektiğini belirtti.

Dermer konuşmasında İran ile yapılan nükleer anlaşmaya da değindi. Anlaşmadaki şartlar ağırlaştırılmadığı takdirde Trump’ın çekilmesinin kesin olduğunu ifade etti.

Anlaşmanın İran’ın nükleer araştırmalarını engellememesi bir yana 8 ila 13 yıl içinde sona ermesiyle birlikte İran’ın tamamen serbest kalacağını hatırlattı. Anlaşmadaki sona erme hükümlerinin kaldırılması gerektiğini ifade etti.

İran’ın nükleer başlık da taşıyabilen balistik füze geliştirme programının engellenmesi için petrol ve finans sektörlerine de ağır yaptırımlar uygulanması gerektiği ifadelerini kullandı.

Dermer ayrıca 6 Aralık 2017 tarihinde Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan Trump’a da teşekkür etti. Yahudilerin Trump’ı asla unutmayacağını belirtti.