SİYONİST 2 Vekil ve Yerleşimcilerden MESCİDİ AKSA’ya Baskın

Yerel kaynaklar onlarca Yahudi yerleşimcinin bu sabah işgal güçlerinin yoğun güvenlik önlemleri altında El-Mağaribe Kapısı’ndan geçerek Mescid-i Aksa’ya girdiğin söyledi.

İşgal polisinin Mescid-i Aksa’nın avlusunu adeta askeri kışlaya çevirdiği ve Yahudi yerleşimcilerden oluşan başka grupların da baskın için beklediği kaydedildi.

İşgal güçlerinin baskına katılan Yahudi yerleşimcilere ve Knesset üyelerine Mescid-i Aksa’nın avlusunda eşlik ettiği bildirildi.

İşgal hükümeti başkanı Binyamin Netanyahu, iki buçuk yıl aradan sonra işgal rejimi parlamentosu Knesset üyelerinin Mescid-i Aksa’ya girmelerine izin vermişti.

İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel, dün sabah Mescid-i Aksa’ya düzenlenen baskına katılarak kararın ardından Mescid-i Aksa’ya giren ilk İsrailli bakan oldu.

Mescid-i Aksa’yı Yahudiler ve Müslümanlar arasında zaman ve mekan bakımından ikiye bölme planları yapan işgal yönetimi, oldubitti yaparak bu planlarını hayata geçirebileceği zemini hazırlamaları için Yahudi yerleşimcileri Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemeye teşvik ediyor.

İşgal güçlerinin himayesinde Mescid-i Aksa’ya giren Yahudi yerleşimciler, bir süre avluda dolaştıktan sonra Es-Silsile Kapısı’ndan çıkıyor.

İşgal polisi Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesine öğleden önce ve sonra olmak üzere iki ayrı zaman diliminde izin verirken, Yahudi yerleşimciler baskınlar için daha çok cemaatin az olduğu sabah saatlerini tercih ediyor.