Şeyh Sabri: Trump’ın KUDÜS Kararını Protestolar Sürmeli

Sabri, bu yönde bir girişime karşı Kudüs’te başlatılacak protestoların Temmuz’da yapılan protesto gösterilerinden daha şiddetli olacağını söyledi.

İşgal altındaki Filistin topraklarının kuzeyindeki El-Bi’ne köyünde düzenlenen Kudüs’e destek gecesinde konuşan Sabri, “ABD’nin kararı uygulanmak istenirse ve işgal rejimi yeniden Mescid-i Aksa’ya el koymaya kalkarsa Temmuz 2017’dekinden daha şiddetli bir başkaldırı olacak” dedi.

Kudüs’ün Mekke ve Medine’yle bağlantılı olduğuna işaret eden Sabri, Kudüs’ü kaybetmenin Mekke ve Medine’yi de kaybetmek anlamına geleceğini ifade etti.

Müslümanların sınavda olduklarını söyleyen Sabri, “Zaman bizim lehimize. Şartlar bize hizmet ediyor” dedi.

Trump’ın kararının Müslümanları ve Hıristiyanları birleştirdiğine dikkat çeken Sabri, ABD Başkanı’nın krizde olduğunu ve “Yüzyılın Anlaşması” projesini daha fazla sürdüremeyeceğini söyledi.

Trump’ın Kudüs kararı iptal edilene kadar gösterilerin ve etkinliklerin sürdürülmesi çağrısında bulunan Sabri, Filistinlilere destek veren Arap ve İslam ülkeleri halklarını selamladı.

Şeyh İkrime Sabri, Filistin halkının dünyanın en eski halklarından biri olduğunu ve milattan önce 7500 yılından bu yana Filistin topraklarında bulunduğunu belirtti.