Şeyh Hüseyni: KUDÜS İSLAMINDIR!

Şeyh Hüseyni, yaptığı basın açıklamasında, işgal makamlarının, statükoyu tamamen değiştirerek, yüksek gözlem noktaları oluşturarak Şam Kapısı (Bab Al-Amud) alanında değişiklikler yapma niyetini belirtti.

Huseyni, İsrail’in El-Aksa Camii’nin batısındaki Al-Burak Duvarı’nın altına inşa etme ve İslam mezarlığı Yusufiya bölümlerini el koyma planını kınadı, Kudüs’teki en eski İslami mezarlardan biri olan Yusufiye mezarlığında, onlarca bilimadamı ve şehidin olduğunu ve Kudüs çevresinde yeni konutların inşası için teklif verdiklerini belirtti.

Kudüs müftüsü Huseyni, “İsrail, Kudüs’e yönelik BM kararlarına rağmen, yer altı kazıları, yerleşim birimi inşası ve kenti yahudileştirme planı ile Arap ve İslam kimliğini yok etmeyi hedefliyor.” dedi.

Öte yandan Hüseyni, Knesset üyeleri ve İsrail bakanlarının El Mescidi Camii’ni basmasına ve dolaşmasına izin verme kararını kınadı.

Müslümanların kısıtlamalarla karşı karşıya olduğunu vurgulayan Huseyni, işgalci yetkililerin aşırılık yanlılarının Aksa’yı basmasını güvence altına aldığını ve onları korumak için Müslümanların El-Aksa Camii’ne erişimini engelleyerek kapıları gerçek hak sahiplerine kapattığını söyledi.

Huseyni, El-Aksa’nın, işgal makamlarının baskın kampanyasına maruz kaldığını vurgulayarak, “İsrail Uluslararası kanunları ihlal ediyor ve onlara saygı göstermiyor. Filistin’de Arap ve İslami etkilerin tümünü yok etmek ve değiştirmek için sistematik bir plan yapıyorlar.” dedi.

Şeyh Huseyni, Arap ve Müslüman halklarını, liderlerini ve bütün dünyayı, işgalci İsrail ve yerleşimcilerin Filistin halkına, Mescid-i Aksa’ya karşı yaptığı saldırıları durdurmak için müdahale etmeye, El Aksa Camisine ulaşabilen herkesi Aksa’yı yeniden inşa etmeye ve korumaya çağırdı ve bölgedeki nefreti artıran bu saldırıların sonuçlarından da işgal makamlarını sorumlu tuttu.