SELMAN ve SİSİ’den, İSRAİL İle Normalleşme Gündemi

Gideceği ülkelerde binlerce kişinin protesto gösterileriyle karşılaşan Veliaht Prens Muhammed Bin Selman, ziyaretlerini gece yarısı yapmayı tercih etti.

Mısır’ı gece yarısı ziyaret eden Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman Abdulfettah Es Sisi ile bir araya geldi.

Siyonist İsrail merkezli Jarusselam Post gazetesinin El Arabi El Cedid gazetesinden aktardığına göre, Muhammed bin Selman ile Abdulfettah Es Sisi İsrail’le normalleşme sürecini ve Trump’ın Asrın Anlaşması projesini görüştü.

Gazete, Muhammed Bin Selman’ın, Abdulfettah Es Sisi’yi İsrail’le ekonomik ilişkileri geliştirme konusunda teşvik ettiğini aktardı.

Muhammed Bin Selman ile Abdulfettah Es Sisi, “Arap Dörtlüsü” projesini de masaya yatırdı.

Bin Selman ve Es Sisi, Mısır, Suudi Arabistan, Ürdün ve Filistin Yönetimini kapsayan “Arap Dörtlüsü” projesinin kurulması olasılığını tartıştı.

“Arap Dörtlüsü” projesi geçtiğimiz Ağustos ayında da gündeme gelmiş, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Es Sisi’nin çok fazla taviz istemesi üzerine proje Mahmud Abbas tarafından reddedilmişti.

Bin Selman ve Es Sisi, Amerika birleşik Devletleri Başkanı Trump tarafından 2019 başında açıklanması beklenen “Asrın Anlaşması” planını da ele aldı.