ŞEHİT İştivi’nin Naaşı 3 Ay Sonra Teslim Edildi

İşgal güçleri, yaklaşık üç ay önce Gazze Şeridi’nin güneyindeki Rafah kentinin doğusunda şehit olan Filistinli çocuğun naaşını ailesine teslim etti.

İşgal güçlerinin 16 yaşındaki İshak Abdulmu’ti İştivi’nin naaşını yaklaşık üç ay elinde tuttuktan sonra bugün Beyt Hanun “Erez” Kapısı’nda Filistin tarafına teslim ettiği bildirildi.

Şehidin naaşını Beyt Hanun “Erez” Kapısı’nda ailesinin ve El-Mizan İnsan Hakları Merkezi temsilcisinin teslim aldığı ve naaşın Gazze kentindeki Eş-Şifa Hastanesi morguna kaldırıldığı belirtildi.

İştivi’nin naaşının daha sonra Eş-Şifa Hastanesi morgundan alınarak toprağa verilmek üzere Rafah kentine götürüldüğü kaydedildi.

İshak Abdulmu’ti İştivi, Rafah’ın doğusunda 3 Nisan’da bir grup gençle birlikteyken işgal güçlerinin açtığı ateşle yaralanmış, işgal güçleri tarafından gözaltına alınmış ve 14 Nisan’da yarasının etkisiyle şehit olduğu açıklanmıştı.

İşgal güçlerinin İştivi’nin naaşını teslim etmeyi reddetmesi üzerine aile işgal rejiminde hukuki yollara başvurmaya karar vermiş ve konuyu takip etmesi için El-Mizan İnsan Hakları Merkezi’ni görevlendirmişti.

Şehit İştivi’nin naaşının ailesine teslim edilmesinin ardından Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün başladığı Mart 2018’den bu yana işgal güçlerinin naaşlarını elinde tuttuğu şehit sayısının 11’e düştüğü bildirildi.