ŞEHİT Bergusi’nin ANNESİ Serbest Kalıyor

Filistinli Esir Kulübü, Ofer’deki işgal rejimi askeri temyiz mahkemesinin 59 yaşındaki Filistinli kadın esir Süha El-Bergusi’nin serbest bırakılmasına karar verdiğini bildirdi.

Mahkemenin Filistinli kadın esirin on bin şikel kefalet ödemesi ve üçüncü bir kişinin kefaleti şartıyla serbest bırakılmasına hükmettiği ifade edildi.

İşgal mahkemesi daha önce de Süha El-Bergusi hakkında iki kez serbest bırakılması yönünde karar vermiş fakat savcılığın itirazı üzerine kararlar uygulanmamıştı.

Filistinli kadın esir El-Bergusi’nin gözaltına alındıktan sonra HaSharon Cezaevi’nde oldukça kötü koşullarda tutulduğu ve daha sonra Damon Cezaevi’ne nakledildiği bildirildi.

Süha El-Bergusi’nin içinde hiçbir eşya ve ısıtıcı bulunmayan tek kişilik bir hücrede tutulduğu, posta arabasıyla sürekli mahkemeye götürülüp getirildiği, başka elbisesi olmadığı için elbiselerini değiştiremediği kaydedildi.

İşgal güçleri altı çocuk annesi Süha El-Bergusi’yi 5 Şubat’ta Kuber beldesindeki evine baskın düzenleyerek gözaltına aldı.

Filistinli kadın esirin oğlu Salih El-Bergusi 12 Aralık 2018’de Ramallah’ta şehit olduktan sonra işgal güçleri aile fertlerinden birçok kişiyi gözaltına aldı.

Süha El-Bergusi’nin kocası Ömer El-Bergusi’nin ve oğlu Asım El-Bergusi’nin işgal zindanlarında esir tutulduğu belirtildi.