ŞABAK: Hamas, SEÇİM Günü Eylem Yapacaktı

İsrail askeri sansür kurulu, seçimler sırasında Hamas’ın Kudüs’te eylem planladığı iddiasıyla ilgili haberler hakkındaki yayın yasağını kaldırdı.

İşgalcilere ait Walla sitesinde yayınlanan habere göre, Gazze’den aktivistler Ez-Zuayyim köyü sakinlerinden 23 yaşındaki Yahya Ebu Diye’yi seçim günü şehadet eylemi gerçekleştirmesi için ikna etti.

Haberde, Ebu Diye’nin Gazze’deki üst düzey Hamas liderleriyle iletişim halinde olduğu, bir araç satın alınıp araca bomba yüklenmesi için depo kiralanmasını ve eylem için en uygun noktanın belirlenmesini istediği öne sürüldü.

Haberde ayrıca Ebu Diye’nin Kudüs’ün doğusundaki Ma’ale Adumim Yahudi Yerleşkesi çevresinde gözlem yaptığı kaydedildi.

İşgalcilere ait site, Ebu Diye’yi eyleme ikna edenlerin Filistinli gençten eylemi hızlı bir şekilde gerçekleştirmesini ve eylem öncesi bir video kaydıyla şehadet eylemcisi olduğuna dair mesaj bırakmasını istediği iddia edildi.

Bu arada, Ebu Diye’nin patlayıcı temin edip edemediği ve eylem için hazırlanmış herhangi bir bomba ele geçirilip geçirilmediği konusunda Şabak’ın bilgi vermediği belirtildi.

Haberde, Şabak’tan üst düzey bir yetkilinin Hamas’ın Batı Yaka’da eylem gerçekleştirecek genç bulmaya çalıştığını söylediği öne sürüldü.