ŞABAK, 20 Direniş EYLEMİNİ Engellediğini İddia Etti

Yediot Ahranot gazetesinin internet sitesinde yayınlanan konuyla ilgili haberde, Şabak Başkanı Nadav Argaman’ın yılbaşından bu yana 250 büyük saldırıyı önlediklerini söylediği aktarıldı.

Saldırı girişimleri arasında bombalı saldırıları, İsrailli kaçırma ve ateş açma girişimlerinin olduğunu öne süren Argaman, istihbarat bilgileri doğrultusunda eylemi tahmin ederek engelleme konusunda bunun büyük bir ilerleme olduğunu söyledi.

Kudüs İntifadası’nın patlak verdiği Ekim 2015’ten bu yana Filistinli direnişçiler işgal güçlerine ve Yahudi yerleşimcileri hedef alan onlarca eylem gerçekleştirdi.

Filistinli gençlerin gerçekleştirdiği bıçaklama, otomobille çarpma, ateş açma, molotof kokteyli ve el yapımı patlayıcı atma gibi eylemlerinin yoğunlaşması üzerine işgal güçleri Batı Yaka’da kontrol noktalarını ve güvenlik kameralarını artırdı.

İşgal güçlerinin ayrıca Filistin halkına baskı yapmak ve gençleri eylemden vazgeçirmek amacıyla şehit naaşlarına el koyarak morgda bekletme veya Rakamlar Mezarlığı’na defnetme politikası uyguladığı bildirildi.