Rusya, Siyonist İsrail ve ABD’ye Ne Teklif Etti?

Rusya’nın katil İsrail ile ilişkileri bazı mahfillerde şüphe uyandırdı. Netanyahu’nun Moskova’ya gitmesi üzerinden ‘Rusrail’ ve ‘Putinyahu’ yakıştırmaları yapıldı.

Peki İsrail, Rusya’ya ne teklif etti? Rusya’nın karşı teklifinin ayrıntıları neler? Anlaşma sağlandı mı?

Rusya’nın Siyonist İsrail Flörtü…

Rusya’nın Siyonist İsrail ile ilişkileri dikkat çekti ve şüphe uyandırdı. Netanyahu gibi faşist bir liderin çat kapı Moskova’ya gitmesi, Putin’in Rus uçağını düşürten İsrail’e ısrarlı ve yumuşak tavırları uluslararası kamuoyunda şüphe uyandırdı.

Rusya, kendisine tamamen düşman cephedeki iki ABD müttefiği İsrail ve Suudi Arabistan ile kontağı hiç kesmedi. Hatta Suudilere S-400 satmayı bile gündemine aldı.

Siyonist İsrail işgalinde de milyondan fazla Rus kökenli Yahudi vatandaşı var. Bunlardan Avigdor Lieberman Rusya doğumlu Evimiz İsrail Partisi başkanı ve Savunma Bakanı olarak oldukça da etkiliydi.

Hal böyle olunca da bazı şüpheciler, Rusrail ve Putinyahu yakıştırmaları yapıyordu.

İsrail, Rusya ve ABD Zirvesi

24 Haziran’da Kudüs’te düzenlenen Rusya, ABD ve İsrail kritik güvenlik toplantısına Siyonist Netanyahu başkanlık etti.

Güvenlik zirvesine Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patrushev, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Meir Ben-Shabbat katıldı.

Konu hakkında aynı zamanda bir Rusya uzmanı olan Siyonist gazeteci İsrael Şamir, UNZ sitesinde kaleme aldığı yazısında, İsrail’in Rusya’ya aylar öncesinden bir teklifle gittiğini yazdı.

Buna göre İsrail, Rusya’nın İran’ı bölgeden çıkartması ve ilişkilerini kesmesi karşılığında, ABD içindeki etkisini kullanarak Moskova üzerindeki yaptırım ve ambargo baskısını çözecekti.

Netanyahu’nun asıl motivasyonu, Rusya’nın İran’ı bırakıp, bölgede İsrail ile iş tutmasıydı. Putin bunu baştan reddetmedi ve ciddiye aldı.

Moskova’da uzun bir istişare dönemi yaşandı. Hatta Suriye’de bazı İran yanlısı isimler bile bu süreçte görevden alındı.