RUSYA’dan İSRAİL’in Kınama Mesajına RED!

Hamas lideri İsmail Heniyye’yi Moskova’ya davet eden Rusya yöneyimi, Siyonist İsrail’in tepkilerini reddetti.

Siyonist İsrail 10. Kanalında yer alan habere göre, Siyonist İsrail’in Moskova Büyükelçisi Gary Koren, Rusya dışişleri bakanlığına, Hamas lideri İsmail Heniyye’ye gönderilen davetten ötürü resmi kınama mektubu gönderdi.

Aynı şekilde işgalci İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın Rusya’nın Tel Aviv Büyükelçiliğine de benzer bir kınama mektubunun gönderildiği belirtildi.

Haberde, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın İsrail’in kınamasını kabul etmediği kaydedilirken, Yahudi Ajansı Başkanı Yitzhak Herzog’ın konuyu Rusya Dışişleri bakanı Sergey Lavrov ile görüştüğü ifade edildi.

Lavrov’un ise, Heniyye’nin Moskova’ya davet edilmesinin nedeninin bölgedeki gerilimi düşürmeye yönelik Rusya’nın çabaları çerçevesinde olduğunu söylediği kaydedildi.

Geçtiğimiz Kasım ayının sonunda Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, İsmail Heniyye’yi Gazze’deki ofisinde ziyaret eden Rusya’nın Filistin Büyükelçisi Haydar Raşid’in heniyye’yi Moskova’ya davet ettiği belirtilmişti.

Hamas ile Rusya arasında resmi bir ilişki yok. Hamas heyetleri, alınan davetler üzerine Moskova’ya ziyaretler gerçekleştiriyor.

Hareketin Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk da yaptığı açıklamada, İsmail Heniyye’nin bir yurt dışı turu için hazırlık yaptığını söylemiş ancak turun tarihine ve hangi ülkeleri kapsayacağına dair bilgi vermemişti.