Image default

RUSYA’dan ARAP Rejimlerine İSRAİL Eleştirisi…

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov bazı Arap rejimleri, uluslararası anlaşmalara duyarsız kalmaları ve korsan İsrail rejimi ile ilişkileri normalleştirmeye öncelik vermeleri yüzünden eleştirdi.

Salı günü bu açıklamayı yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov şöyle dedi: Bugün Filistin ve İsrail arasındaki münakaşa hakkında onaylanan tüm uluslararası anlaşmaların ortadan kaldırılması yönünde bazı çabalara şahit oluyoruz. Bugün yaşanan durum, İsrail ile ilişkileri normalleştirmeye öncelik vermek ve ardından Filistinlilere neler verilebileceğini araştırmaktır.

Rus Bakan Lavrov, bugün şimdiye dek elde edilen BM güvenlik konseyi kararnameleri, BM genel kurul kararnameleri, Madrid ve Oslo anlaşmaları gibi tüm anlaşmaların silinme çabalarına şahit olduklarını vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov 4 Mart Pazartesi günü Katar, S. Arabistan, Kuveyt ve BAE’inden oluşan dört Arap ülkesine dört günlük turuna başladı.

Rusya yönetimi Amerika Başkanı Donald Trump’ın ileri sürdüğü Yüzyılın anlaşması adlı kumpası eleştiren ülkelerden biridir. Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov bundan önce de bu plan şimdiye kadar Filistin – İsrail münakaşasının çözümü yolunda gündeme getirilen tüm planlara yok edeceği uyarısında bulunmuştu.