RUSYA: ABD, FİLİSTİN İçin Temel TEHDİT!

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Filistin-İsrail sorununa yönelik uluslararası ilkeleri bozmaya çalıştığını ve sorunun çözümüne yönelik en büyük tehdidi oluşturduğunu söyledi.

Moskova’da Filistinli tarafların temsilcileriyle bir araya geleceği toplantı öncesinde açıklama yapan Lavrov, Filistin-İsrail sorununun çözümü konusunda gelinen noktanın memnuniyet verici olmadığını ifade etti.

Lavrov “Durum çok çok endişe verici. En büyük tehdidi de ABD tarafında görüyoruz. ABD, uluslararası toplumun diğer taraflarını göz ardı ederek tek taraflı yaklaşımlar öne sürüyor ve sorunun çözümüne yönelik temel oluşturan kilit önemdeki uluslararası araçların bozulmasına kararlı” dedi.

Lavrov açıklamalarına şöyle devam etti: “ABD’liler sorunun çözümü için kati reçeteler sunuyor, iki yıldan fazladır bir ‘yüzyılın anlaşması’ teklif etme vaadinde bulunuyorlar, ancak elimizdeki bilgiler ‘yüzyılın anlaşmasının’ şimdiye kadar mevcut her şeyin mahvolmasına yol açacağı değerlendirmesine götürüyor. ABD’nin tek taraflı girişimleriyle ilgili bağlantısı olan taraflardan, 1967 sınırlarına bağlı ve Doğu Kudüs’te başkenti olan yaşayabilir bir Filistin Devleti kurmaktan çok farklı bir yaklaşımları olduğunu duyuyoruz”.

ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail-Filistin meselesinin çözümü konusunda öne sürdüğü Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır’ın da destek verdiği belirtilen “Yüzyılın Anlaşması” planının, Filistin devletini kurmak için Sina topraklarının bir bölümünün alınmasını öngördüğü ya da planın Kudüs’ün tamamının ırkçı İsrail’e bırakılması ve Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin büyük bölümünün varlığını sürdürmesi gibi Filistinlilerin aleyhine olan maddeler içerdiği belirtiliyor.