Home / Dünya Ülkeleri / RİVLİN: ABD, İsrail’in En İyi DOSTU!

RİVLİN: ABD, İsrail’in En İyi DOSTU!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, iki ülkenin ‘dostluklarını’ pekiştiren görüşmelerinde birbirlerine övgüler düzdü.

Görüşmenin başında Pompeo’ya “İsrail’in en iyi dostu” diye seslenen Rivlin, onun güçlü desteğine çok değer verdiklerini belirtti.

Reuven Rivlin, “ABD, İsrail’in en önemli stratejik müttefiki ve hem İsrail’in hem de bölgenin güvenliği için yaptıklarınıza minnettarız” dedi.

Hamas – İran – Suriye – Hizbullah Rahatsızlığı

Pompeo ve Rivlin görüşmelerinde Hamas, Hizbullah, İran’ın, Suriye ve Lübnan’dan duydukları rahatsızlıkları dile getirdiler.

Pompeo’nun Lübnan ziyaretine işaret eden İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin ise, “Lübnan’dan bahsettiğimiz zaman o ülkeyi Hizbullah’tan ayrı düşünemeyiz. Dolayısıyla Lübnan’dan İsrail’e yönelik bir şey olduğu zaman, Lübnan’ı sorumlu tutarız” dedi.

İran’ın Kabiliyetleri İsrail’i Endişelendiriyor

Rivlin, İran’ın bölgedeki gücünün İsrail’i endişelendirdiğini vurgulayarak, “İranlıların Suriye, Lübnan ve Irak’ta yaptıkları ve sahip oldukları füze gücü, Irak’tan bile füze atma kabiliyeti bizi endişelendiren bir şey” diye konuştu. Pompeo, ABD’nin de bu konuda endişeleri olduğunun altını çizdi.