İslami Cihad Lideri Ramazan Şallah Kimdir – Hakkında Bilgi?

Filistin Direniş gruplarından İslami Cihad hareketinin eski lideri Ramazan Abdullah Şallah, Filistin Direnişinin önemli liderlerinden biri olarak İslam Aleminde ismini duyurmuştu.

Ramazan Şallah 1958 Şubat’ında doğdu.İlk ve eğitimini Gazze’de aldı. Şallah ardından Mısır’da Zagazig Üniversitesi’nde ekonomi okudu ve 1981 yılında da mezun oldu.

Şikaki İle Tanışma Süreci

Şallah  Zagazig Üniversitesi’nde okurken İslami Cihan’ın kurucusu Dr. Fethi Şikaki ile tanıştı Fethi Şikaki o dönem  aynı üniversitede tıp fakültesi okuyordu.

Şikaki siyasi faaliyetlerine öğrenciliğinden beri başlamıştı, Filistin’i işgalden kurtarmak için çalışan silahlı bir hareketin örgütlemenin bir yolunu aramaya başlamıştı bu arayış 1979’daki İran devriminden sonraya kadar devam etti 

Direnişin Temelleri Atıldı

1978’de  Şallah arkadaşı Şikaki’ye bir örgüt kurulmasını önerdi.Şikaki ona “İslami Öncüler” adlı küçük bir grubun başında olduğunu söyledi ve Şallah da   bu örgüte katıldı.

Grup daha sonra genişledi ve düzinelerce Filistinli öğrencinin Mısır üniversitelerine katılmasıyla “İslami Cihad” hareketinin başlangıcını oluşturdu.

Daha sonra Gazze’ye dönen Şallah, İslam Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olarak çalıştı

1986’da Şallah, yüksek lisans eğitimini tamamlamak için Filistin’den Londra’ya gitti ve 1990’da Durham Üniversitesi’nden ekonomi doktorası aldı

1995’te Filistin’e dönmek için can  atan Şallah sonra Suriye’ye gitti.   Evrak işleri için  beklediği sırada Dr. Şikaki ile birlikte çalıştı  

 Ancak o yıl Mossad, Malta’da Dr.Fethi  Şikaki’ye suikast düzenledi.

İslami Cihad’ın Yeni Lideri Oldu

Şehit  Fethi  Şikaki’nin  halefi olarak “İslami Cihad”ın Genel Sekreteri seçildi

2000 yılında Filistin intifadasının başlamasıyla birlikte “İsrail”, Ramazan Abdullah Şallah’ı İsrail hedeflerine yönelik çok sayıda “İslami Cihat” operasyonundan doğrudan sorumlu olmakla suçladı.

ABD , Şallahı 2003’te “Terörist Kişiler” listesine dahil etti ve 2017’nin sonunda ABD Federal Soruşturma Bürosu “FBI” onu arananlar listesine aldı.

Vefatı 

Ramazan Şallah, hayatının son yıllarında bir kansere karşı verdiği mücadelenin ardından 6 Haziran 2020’de 62 yaşında Beyrut’ta hayatını kaybetti