Rachel Corrie Kimdir? Hayatı ve Hakkında Bilgi

Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentinde, 16 Mart 2003’te Filistinlilerin evlerinin yıkılmasına karşı çıktığı sırada İsrail Savunma Kuvvetlerine bağlı zırhlı bir buldozerle ezilerek öldürüldü.

Corrie’nin ailesinin olay hakkında açtığı dava, İsrail Yüksek Mahkemesi tarafından reddedildi.

Corrie’nin Adı Da Duruşu Da Unutulmadı

Adı Filistin’de pek çok okul, hastane ve yeni doğmuş çocuğa verilen Rachel Corrie’nin anısına çok sayıda film çekildi, tiyatro oyunları oynandı ve kitaplar yazıldı.

Corrie’nin Filistin’den ailesine yazdığı mektuplar derlenerek “Bırakın Tek Başıma Direneyim” başlığıyla kitap olarak yayımlandı.

Corrie’nin Mücadelesi Halen Diri

Hayatını Filistinlilerin haklarını savunmaya adayan Corrie, 2003’te dayanışma için gittiği Gazze’de barışa olan inancını tüm dünyaya göstermek istemiş, burada yürüttüğü faaliyetler ve çektiği videolarla işgalci İsrail’in hak ihlallerini gün yüzüne çıkarmıştı.

ABD’li aktivist, 16 Mart 2003’te turuncu renkli ceketini giyerek, eline aldığı megafon ile İsrail buldozerlerine yönelmişti. Amacı Refah kentinde Filistinli bir ailenin evinin yıkılmasına ve topraklarının elinden alınmasına engel olmaktı.

İsrail Buldozeri Rachel Corrie’yi Ezmişti!

Yabancı olduğu için işgalci İsrail’in yıkım araçlarını durdurabileceğini zanneden Corrie buldozerin önüne geçmiş, ancak İsrail buldozeri Corrie’yi ezmişti.

Corrie’nin ölüm haberini büyük bir şaşkınlıkla karşılayan Filistinliler, “şehit” olarak nitelendirdikleri Corrie için büyük bir cenaze töreni düzenlemişti.

Dünyanın her yerinde iyilik öncüsü olarak ebedileşen Corrie’nin adına Filistinlilerin Gazze’deki dramına ışık tutan çok sayıda film çekilirken İrlanda’dan Gazze’ye yardım götüren gemiye de onun ismi verilmişti.