PESAH’ın 4. Gününde 260 YAHUDİ Mescidi Aksa’ya Baskın Yaptı

Kudüs’teki Vakıflar ve İslami İşler Dairesi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya 1967’den bu yana işgalcilerin kontrolünde olan El-Mağaribe Kapısı’ndan girdiğini söyledi.

Vakıflar ve İslami İşler Dairesi, Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya düzenledikleri baskın sırasında birçok ihlal gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Yahudi yerleşimcilerin işgal polisi ve özel kuvvetler himayesinde Mescid-i Aksa’nın avlusunda dolaştıkları ve avlunun doğu kesiminde sessizce ayin yaptıkları ifade edildi.

Bu arada işgal polisinin Vakıflar Dairesi halkla ilişkiler sorumlusu Firas Ed-Dibs ile bekçilerden bazılarının Mescid-i Aksa’ya girmelerine ve ihlalleri belgelemelerine izin vermediği kaydedildi.

İşgal güçlerinin yoğun güvenlik önlemleri altında dün ve önceki gün de Mescid-i Aksa’ya 500 civarında yerleşimcinin baskın düzenlediği ifade edildi.

Öte yandan, işgal güçlerinin Kudüs kentinin kapılarından Es-Sahira Kapısı bölgesinde Filistinli bir genci gözaltına aldığı belirtildi.