Pakistan: İran ve Arabistan Gerilimi, İsrail’in İşi…

İmran Han yaptığı açıklamada Suudi Arabistan ve İran’ın karşı karşıya gelmesi, İsrail’in bölgedeki komplolarından biri olduğunu belirtti.

İmran Khan Pakistanlı uzmanlar ve gazetecilerle İslamabad’ta gerçekleştirdiği görüşmede, Arabistan ve İran’ın karşı karşıya gelmesinin İsrail’in bölgedeki komplolarından biri olduğunu söyleyerek şu ifadelerde bulundu:

‘Pakistan, Tahran ve Riyad arasındaki ilişkileri geliştirme çabalarını sürdürecektir, çünkü bölgenin artık bir savaşı daha kaldıracak gücü yoktur. Pakistan, İran ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlarının görüşmesi için uygun bir ortam sağlamak ve bu görüşmeye İslamabad’ın ev sahipliği yapmasını istiyor.’

Pakistan Başbakanı, daha önce Tahran ve Riyad’a yaptığı ziyarette ve İranlı ve Suudi yetkililerle görüşmesinde yaptığı açıklamada, Pakistan’ın İran ile Suudi Arabistan arasındaki diplomatik müzakereleri kolaylaştırmak için elinden gelenin en iyisini yapacağını söyledi.

İmran Han, iktidara geldiği günden beri Pakistan’ın İsrail’in işgalci olduğu konusundaki tutumunun oldukça net olduğunu vurguladı.