Home / Filistin Foto Haber / ÖZGÜRLÜK 2 Gemisi GAZZE İçin Yola Çıktı + FOTO

ÖZGÜRLÜK 2 Gemisi GAZZE İçin Yola Çıktı + FOTO

“Özgürlük-2” gemisi Gazze Şeridi’ne 12 yıldır uygulanan ablukayı deniz yoluyla kırmak ve dünyanın dikkatini Gazze halkının maruz kaldığı sıkıntılara çekmek için Gazze Limanı’ndan yola çıktı.

Büyük Dönüş Yürüyüşü ve Ablukayı Kırma Yüksek Heyeti üyesi Hani Es-Sevabite, gemi yola çıkmadan önce düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, 12 yıldır uygulanan ablukaya rağmen Gazze Şeridi’nin boyun eğmeyeceğini tüm dünyaya gösterdiğini söyledi.

Es-Sevabite, “Uğruna birçok şehit verdiğimiz sabitelerimizden ve hedeflerimizden taviz vermemiz mümkün değil” dedi.

Filistin halkının hedeflerini gerçekleştirmek için Büyük Dönüş Yürüyüşü’nü başlattıkları gibi deniz yoluyla ablukayı kırma girişiminden de vazgeçmeyeceklerini kaydeden Es-Sevabite, özgürlük yolunda yürümeye devam edeceklerini bildirdi.

Filistinli hukukçu Ramazan El-Hayik de “Özgürlük-2” gemisindeki yolcuların hayatından işgal yönetiminin sorumlu olduğunu belirtti.

El-Hayik, işgal yönetimine seslenerek yaklaşık bir ay önce gözaltına alınan “Özgürlük-1” gemisi kaptanı Süheyl El-Amudi’yi serbest bırakmasını istedi.

Muhtarlar ve eşraf adına konuşan Mahir El-Huli de Filistin halkının tüm gücüyle Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukayı kırmaya çalışacağını bildirdi.