OSLO’nun Sonuçlarından FETİH Sorumlu

Twitter hesabından açıklama yapan Nezzal, “İşgal rejimi Filistin’in Oslo Anlaşması’yla resmi olarak kendisini tanımasının ardından, işgal ettiği Filistin topraklarının %80’i üzerindeki işgalini meşrulaştırmış oldu. Buna karşılık Filistinliler geri kalan %20’lik toprak üzerinde meşruluğu elde edemediler” dedi.

Nezzal, “Tarih, Fetih’in bu anlaşmanın sonuçlarından sorumlu olduğunu kaydedecek. Zira merhum lideriyle şimdiki lideri ve etraflarını kuşatan grup, FKÖ’yü gasp edip onun adına imza attı. Anlaşmadan sonraki süreç ve olaylar, bunun bir utanç olduğunu ortaya koydu. Bunu gören Filistin halkı, Oslo Anlaşması’yla düşük bir değerle davalarını ve haklarını satan insanları 2006 yılında yapılan seçimde cezalandırdı ve onları Filistin halkının liderliğinden düşürdü. Bundan ders çıkaran grup artık seçime gitmiyor. Ne başkanlık ne de parlamento seçimlerini yapıyorlar. Yapılacak bir seçimde hezimetin kendilerini beklediğini çok iyi biliyorlar” değerlendirmesini yaptı.

25 yıl önce Amerika öncülüğünde Washington’da yapılan anlaşma işgalciye Filistin topraklarının %78’ini bıraktığından Filistinli gruplar anlaşmayı kabul etmediler.