OSLO Sonrası 120,000 Filistinliye Gözaltı…

Filistinli esirler konusunda uzman “Filistin Demir Parmaklıklar Ardında” sitesinin yöneticisi Abdunnasır Feravine, işgal güçlerinin Filistin topraklarının işgalinden bu yana siyasi gözaltıları intikam amaçlı kullandığını söyledi.

Feravine, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Oslo Anlaşması’na rağmen işgalcilerin Filistinlileri gözaltına almaya devam ettiğini belirtti.

Filistin Yönetimi ve işgal rejimi arasında 13 Eylül 1993’te Oslo Anlaşması’nın imzalanmasından bu yana 120 binden fazla Filistinlinin gözaltına alındığını açıklayan Feravine, 1993-2000 arası gerileyen gözaltı sayısının 2000 yılındaki Aksa İntifadası sırasında yeniden yükseldiğini ifade etti.

Feravine, gözaltıların toplumun bir kesimiyle sınırlı olmadığını, bilakis Filistin toplumunun her kesimini ve tüm Filistin kentlerini kapsadığını açıkladı.

Filistinli aktivist, işgal güçlerinin Oslo Anlaşması’nın imzalanmasından bu yana yaklaşık 2000 kadını ve genç kızı, 17500 civarında çocuğu gözaltına aldığını bildirdi.

İşgal güçlerinin Filistin Parlamentosu üyelerinin yarıdan fazlasını ve bazı bakanları gözaltına aldığını kaydeden Feravine, yüzlerce akademisyen, gazeteci ve sivil toplum örgütü temsilcisinin de işgal güçlerince gözaltına alındığına dikkat çekti.

Feravine, işgal güçlerince gözaltına alınanların işkenceye ve kötü muameleye maruz kaldıklarını bildirerek, Oslo Anlaşması’nın imzalanmasından bu yana 107 esirin şehit düştüğünü söyledi.