ORTODOKS Yahudilerden İsrail’i TERK ETME Çağrısı

İsrail işgali altındaki topraklarda en aşırı Ortodoks gruplardan birisi olan Neturey Karta, İsrail’i terk etme tehdidinde bulundu. Açıklama ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’i başkent ilan etmesinin ardından yapıldı.

Siyonizm ve İsrail rejimi karşıtı gruba yakın isimlerden Yoel Kroys, haber sitesi Kikar Halabat’a yaptığı açıklamada Trump’ın açıklamasının ardından grubun işgal altındaki Filistin’i terk etmeyi ciddi olarak düşündüğünü ifade etti.

Satmar Rebbe isimli başka bir Siyonizm karşıtı grubun açıklamasına da atıf yapan Kroys, söz konusu grubun gelişmelere sürekli sabrettiğini ancak Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak ilan edilmesinin bardağı taşırdığını aktardı. Satmar Rebbe’nin Haredi bir Yahudi olarak işgal altındaki Filistin’de yaşayamayacağını hissettiği anda bölgeyi terk edeceğini ekledi.

Kroys, Trump’ın konuşmasının basit bir deklarasyon değil çok çetrefilli sonuçlar doğuracak bir açıklama olduğunu kaydetti.

Siyonizm karşıtı olarak bilinen fakat Yahudi Milletine mensup oldukları için bir şekilde Filistin’e yerleşmiş bulunan bu tür gruplar, İsrail toplumunun geneli tarafından pek kabul görmüyorlar ve azınlık olarak faaliyetlerini sürdürüyorlar.