OFRA Eylemcisi, DİRENİŞÇİ El-Bergusi ŞEHİT Oldu

İşgal güçleri Ramallah kentinde Ofra eylemini gerçekleştirerek 11 Yahudi yerleşimciyi yaralamakla suçladığı Salih Ömer El-Bergusi’yi şehit etti.

İşgal rejimi iç istihbarat teşkilatı “Şabak”, eski esir Ömer El-Bergusi’nin oğlu Salih’i dün akşam gözaltına aldıktan ve Ofra eylemini gerçekleştiren iki kişinin gözaltına alındığını duyurduktan bir süre sonra Filistinli gencin şehit olduğu açıklandı.

İşgal rejimi medyası, Şabak’ın işgal ordusuyla işbirliği yaparak Ofra eyleminin zanlılarını gözaltına aldığını öne sürdü.

İnsan hakları aktivisti Abdurrazik El-Aruri, konuyla ilgili yaptığı kısa açıklamada, işgal güçlerinin Serda beldesi yakınlarında Filistinlilere ait bir taksiye ateş açtığını ve Salih Ömer El-Bergusi’yi gözaltına aldığını söyledi.

El-Aruri, El-Bergusi ailesine dayandırdığı açıklamasında, Filistinli gencin gözaltına alınmadan önce Ramallah’ın kuzeyindeki iş yerinden evine döndüğünü ifade etti.

Aile, oğullarının sağlık durumu ve bindiği taksiye açılan ateş sonucu yaralanıp yaralanmadığı konusunda bilgileri olmadığını belirtti.

Görgü tanıkları, işgal güçlerinin aynı bölgede Vaad El-Bergusi isimli bir başka genci daha gözaltına aldığını, gözaltına alınan gencin Salih El-Bergusi’nin yanında değil başka bir araçta olduğunu söyledi.

9 Aralık’ta Filistinli direnişçiler Yahudi yerleşimcilere ateş açmış ve birçok yerleşimcinin yaralandığı eylemi gerçekleştirenler olay yerinden kaçmayı başarmıştı.