SİYONİST Gazete: OFRA Eylemi, İSRAİL’e Meydan Okuma

Gazetenin askeri muhabiri Yoav Zitun, saldırganların hedef alınan durakta Yahudi yerleşimcileri koruyan askerlerin bulunduğunu bildiklerini ifade etti.

Zitun, eylemcilerin bölgede işgal askerlerinin bulunduğunu bilmelerine rağmen geri adım atmadıklarını ve Yahudi yerleşimcilere ateş açarak 7 yerleşimciyi yaraladıklarını bildirdi.

Eylemcilerin cesurca davrandıklarını ve işgal askerlerinin varlığının eylemcileri korkutmadığını belirten Zitun, eylemcilerin hedeflerini çok iyi bildiklerine dikkat çekti.

Yediot Ahranot gazetesi muhabiri, askeri yetkililerin geçen geceki eylemin ve daha önceki Barkan eyleminin Filistinli direnişçilere benzer eylemler gerçekleştirmeleri için ilham vermesinden korktuklarını aktardı.

İlk belirlemelere göre eylemi yerel bir hücrenin gerçekleştirdiğine inanıldığını kaydeden Zitun, şu ana kadar eylemi herhangi bir Filistinli grubun üstlenmediğine işaret etti.

Filistinli direnişçiler, önceki gece Ramallah’ın Silvad beldesi toprakları üzerinde kurulu Ofra Yerleşkesi yakınlarında seyir halindeki bir otomobilden Yahudi yerleşimcilerin üzerine ateş açtı. Saldırıda biri ağır 7 yerleşimci yaralandı.

Eylemin ardından Silvan beldesinin girişini kapatan işgal güçleri, eylemcileri arama bahanesiyle evlere baskın düzenledi.