New York Times: Suikastta MOSSAD İzleri Var

Gazetenin konuyla ilgili yayınladığı habere göre, Ortadoğu ülkelerinden birinin istihbaratı El-Bataş’a düzenlenen suikastın Mossad Başkanı Yusi Kohen’in talimatıyla uygulamaya konulan büyük bir planın parçası olduğunu öne sürdü.

New York Times, adını açıklamadığı istihbarat yetkililerine dayandırdığı haberinde, işgal rejimi istihbaratının Hamas’ın insansız hava ve su araçları alanındaki çalışmalarında sağladığı ilerlemeye özel önem verdiğini ifade etti.

İstihbarat yetkilileri Mossad’ın bu ilgisinin sebebini son savaşta insansız hava ve su araçlarının işgal rejimi hedeflerine yönelik saldırılarda füzelerden daha etkili olmasına bağladı.

Enerji alanında çalışan Filistinli bilim adamı ve akademisyen Fadi El-Bataş, Cumartesi günü Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’daki evinden sabah namazı için çıktıktan sonra iki kişinin silahlı saldırısına uğrayarak şehit oldu.

El-Bataş’ın ailesi suikastın arkasında Mossad’ın olduğunu söylerken, Malezya da cinayette Filistin halkının yetişmiş insanlarını hedef alan bir Ortadoğu ülkesinin parmağı olduğunu açıkladı.