NETANYAHU: Ben Varken, YAHUDİ Yerleşimler Boşalmayacak!

İşgal rejimi başbakanı Binyamin Netanyahu, Batı Yaka’da Yahudi yerleşimini güçlendirme sözü verdi ve hiçbir yerleşimcinin evini istemeyerek terketmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Netanyahu, Batı Yaka’daki Yahudi yerleşkelerinde yerleşimciler için daha çok konut inşa edeceklerini bildirdi.

İşgal rejimi başbakanı bu açıklamayı Ramallah’ın doğusunda Ulaştırma ve İstihbarat Bakanı Yisrael Katz’ın da katıldığı kavşak açılışında yaptı.

Açılan kavşağın Kudüs ve El Yahudi Yerleşkesi’ni birbirine bağlayan 60 nolu ve 437 nolu yollardaki trafiği rahatlatacağını söyleyen Netanyahu, kavşak projesinin 60 milyon şikele (yaklaşık 18 milyon dolara) mal olduğunu bildirdi.

Kavşağın Batı Yaka’yı her yönde birbirine bağladığına dikkat çeken Netanyahu, “Biz bugün ülkeyi sadece coğrafi olarak bağlamıyoruz. Bilakis bugünü geleceğe ve geçmişe bağlıyoruz” dedi.

Ceba’ beldesine yakınlığı dolayısıyla Filistinlilerin Ceba’ Kavşağı olarak adlandırdığı kavşağın Batı Yaka’nın orta bölgesindeki en önemli kavşak olduğu; Kudüs, Ramallah ve Nablus’u birbirine bağladığı ifade edildi.

İşgal rejiminin bu tür projelerle Yahudi yerleşimcilerin Batı Yaka’da dolaşımlarını kolaylaştırmayı ve Yahudi yerleşkelerini Kudüs’e bağlamayı hedeflediği kaydedildi.