SİYONİST Netanyahu, Bu Seçimi Kazanacak Mı?

Siyonist İsrail Rejimi kabinesinin dağılmasından ve erken parlamento seçimlerinin düzenlenmesi kararından sonra iktidar koalisyonunu oluşturan Siyonist sağcı partiler arasında çatlaklar oluşarak ayrışmaya yüz tutmuş ve her biri Bünyamin Netanyahu’yu yenmek peşinde koşuyor.

Gazze’de 3 Yenilgi

2018 yılının Kasım ve Aralık ayları Siyonist İsrailliler için kabus gibi karanlık aylar olarak geçti. Siyonist İsrail ilk olarak Gazze Şeridinde başlattığı savaşta üç gün içerisinde yenilgiye uğradı ve işte bu yenilgi iktidar koalisyonun da dağılmasına yol açtı.

Bu yenilgi ile ilgili önemli olan nokta ise Direniş ekseninin caydırıcılık gücünün Siyonist İsrail ile Gazze Şeridindeki savaşlarının zamanlama olarak kısaltmasına yettiğini gösterdi. Nitekim Gazze aleyhindeki 2014’teki savaş 51 gün sürmesine karşın Kasım 2018’deki savaş ancak 3 gün sürdü.

Siyonist Rejim Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Likud partisi 2018 yılı Aralık ayında iktidar koalisyonunun dağılmasını engellemek için ellerinden geleni yaptılar ancak bu çabalar sonuçsuz kaldı ve şimdi de Siyonist İsrailli sağcılar arasında çatlakların ve ihtilafların arttığına dair yeni belirtiler ortaya çıkmıştır.

Buna karşın dört aydan az bir süre sonra daha önce Kasım 2019’da düzenlenmesi öngörülen seçimlerin tarihi değiştirilerek erken parlamento seçimleri 9 Nisanda gerçekleşecektir.

Siyonist İsrail’deki sağcı partiler, iktidar koalisyonunu oluşturan partilerdi. Bu partiler arasında ise 2015’teki seçimlerde en  fazla sandalyeyi alan Binyamin Netanyahu ele başlığındaki Likud partisinin çok iyi bir konuma sahip olduğu söylenirdi.

Ancak Likud Patisi ve bunun akabinde Netanyahu’nun Direniş ekseni karşısındaki mağlubiyetleri, Netanyahu ve eşinin yolsuzluk dosyaları ve ayrıca işgal edilmiş topraklarda yaşayan Siyonistlerin hayat pahalılığı ve sorunları gibi nedenlerden dolayı yerini kaybetmeye başladı.

2009 yılından beri Siyonist İsrail’in başbakanı olan Binyamin Netanyahu, erken parlamento seçimlerinin düzenlenmesi öngörülen Nisan ayında yenilirse Netanyahu’nun işgal altın olan topraklardaki 10 yıllık Başbakanlık dönemi de sona erecektir.

Gerçi Netanyahu  Nisan 2019 erken parlamento seçimlerinde de Likud partisinin oy çoğunluğunu elde etmesini ve kendisinin de tekrar başbakan olarak seçilmesini beklemekte.

Ancak sağcı partilerde faaliyet yapan kimi eleştiriciler Siyonist Netanyahu’yu dışlamak için işe koyulmuşlardır. Çünkü yine Binyamin Netanyahu kabineyi oluşturmak için görevlendirirse pratikte artık Siyonist Rejimin iddia ettiği demokrasi de tarihe karışmış olacaktır.