Siyonist NETANYAHU Kudüs’te PROTESTO Edildi

Yanlarında “İhraçları durdurun” yazılı pankartlar taşıyan Afrika kökenli mülteciler, Siyonist İsrail rejimi başbakanı Benyamin Netanyahu’nun BM Teşkilatı mülteciler yüksek komiserliği ile sağladığı mülteciler anlaşmasını iptal etmesi yönündeki kararını kınadılar.

Binyamin Netanyahu liderliğindeki aşırı sağcı koalisyon iktidarı geçen yıl söz konusu göçmenlerin sınır dışı edilmesini, kararı kabul etmeyenlerin ise hapse atılmasını öngören bir yasa çıkarmıştı.

Yasanın geçtiğimiz aylarda uygulanmasıyla birlikte sınır dışı edilmeye direnen bazı göçmenler hapse gönderilmeye başlanmıştı ancak bu kişilerin açlık grevine başlaması üzerine İsrail Yüksek Mahkemesi sınır dışı uygulamasını durduran bir karar aldı.

Bunun üzerine işgal rejimi göçmenlerden “kurtulmanın” başka yollarını aramaya başladı.

Bu arayış kapsamında önceki gün Birleşmiş Milletlerle bir anlaşma yapılarak göçmenlerden 16 bin 250’sinin Batılı ülkelere gönderilme kararı alındı.

Netanyahu önceki gün bu anlaşmayı kamuoyuna duyurdu ancak aradan henüz bir kaç saat geçmişken geri kalan göçmenlerin ülkede kalacak olmasına diğer koalisyon ortaklarının itiraz etmesi üzerine söz konusu anlaşmayı askıya aldığını açıkladı.

Anlaşmaya itiraz eden koalisyon ortakları bu göçmenlerin tamamının sınır dışı edilmesini talep ediyor.

İsrail meclisi (Knesset), Aralık 2017’de yasa dışı sığınmacıların ülkeden zorla çıkarılmasına izin veren yasayı geçirmişti. Daha sonra İsrail Yüksel Mahkemesi bu uygulamayı durdurmuştu. İsrail rejimi şimdi ülkedeki göçmenleri bir şekilde sınır dışı etmenin yollarını arıyor.