netanyahu-israilin-bm-iliskilerinin-gozden-gecirilmesini-istedi
Home / Dünya Ülkeleri / Netanyahu İsrail’in BM İlişkilerinin Gözden Geçirilmesini İstedi

Netanyahu İsrail’in BM İlişkilerinin Gözden Geçirilmesini İstedi

İşgal rejimi başbakanı Benyamin Netanyahu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Batı Yaka’daki yerleşkeler ile ilgili aldığı kararın ardından işgal rejiminin BM ile ilişkilerini gözden geçireceğini söyledi.

15 ülkenin üye olduğu BM Güvenlik Konseyi, Cuma günü yapılan oylamada, işgal rejiminden işgali altındaki Filistin topraklarında yerleşim birimi inşasına derhal son vermesini isteyen karar tasarısını kabul etmiş ve Amerika çekimser oy kullanarak kararı veto etmemişti.

Siyonist Netanyahu, Dışişleri Bakanlığı’na bir ay içinde işgal rejimiyle Birleşmiş Milletler arasındaki bağların mali yardımda bulunulan kurumlar ve temsilcilikler dahil olmak üzere gözden geçirilmesi talimatı verdiğini ifade etti.

İşgal rejiminin BM’ye bağlı beş kuruma yaptığı 30 milyon şikel (7,8 milyon dolar) tutarındaki yardımın durdurulması talimatını verdiğini belirten Netanyahu, söz konusu kurumların isimlerini açıklamaktan kaçınırken, bu tür kararların arkasının geleceğini öne sürdü.

İşgal rejimi, uluslararası hukuka ve anlaşmalara aykırı olmasına rağmen 1967’de işgal ettiği Batı Yaka ve Doğu Kudüs’te Yahudi yerleşim birimi inşasını yıllardır sürdürüyor.