Netanyahu: BAE, İsrail’e 12 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed’in, İsrail’e 40 milyar şekel (12 milyar dolar) yatırım yapmaya istekli olduğunu duyurdu.

İsrail Ordu Radyosu’na konuşan Netanyahu, Bin Zayed’in, koronavirüs salgını nedeniyle dünyanın zor günlerden geçtiği bu süreçte ülke ekonomisini güçlendirmek için İsrail’de hayata geçirilen yatırım projelerinde ortak olmak istediğini kendisine ilettiğini belirtti.

BAE resmi makamlarından ise, Netanyahu’nun açıklamalarına ilişkin henüz bir yorum gelmedi.

Tartışmalı girişimleriyle İslam aleminin tepkisini çeken Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Siyonist İsrail’le normalleşme ve bir dizi ticaret anlaşması imzalayarak Filistin, Kudüs ve Mescidi Aksa davasına ihanet etmişti. Yapılan anlaşmaların ardından Siyonist İsrail Başbakanı Netanyahu geçtiğimiz hafta ilk kez BAE’ye ziyaret edeceğini duyurmuştu. Daha önce çeşitli bahanelerle iptal edilen söz konusu ziyaretin son olarak Ürdün hava sahasını kullanma konusunda yaşanan sorunlar nedeniyle iptal edildiği kaydedildi.

Amman yönetimi ise, Ürdün Veliaht Prensi Hüseyin bin Abdullah’ın 10 Mart’ta işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescidi Aksa’ya yapacağı ziyaretin İsrail güvenlik makamlarıyla yaşanan anlaşmazlık üzerine iptal edilmesi nedeniyle Netanyahu’nun uçağına hava sahasını kullanma izni vermemişti.

ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos 2020’de İsrail ile BAE’nin, 11 Eylül 2020’de de İsrail ile Bahreyn’in “ilişkilerini tamamen normalleştirmek” için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

İsrail ile BAE ve Bahreyn arasında varılan ‘ilişkilerin normalleştirilmesi’ne dair söz konusu anlaşmalar, 15 Eylül 2020’de Beyaz Saray’da Trump ve İsrail Başbakanı Netanyahu’nun da katılımıyla imzalandı.