Netanyahu: Araplarla Gizlice İlişkilerimizi Geliştiriyoruz

Netanyahu, ilişkilerin geliştirildiği Arap ülkelerinin ismini vermezken Fars Körfez ülkeleriyle İsrail arasında son dönemde ilişkilerin geliştirildiği, hatta karşılıklı gizli sürdürülen ziyaretlerin alenileştirildiği biliniyor.

Fars Körfez ülkeleri arasında İsrail’le ilişkileri güçlendiren ve bu ilişkinin haklılığını savunacak kadar cüretkar olan ülkelerin başında Bahreyn geliyor. Arap ülkelerinin İran’a karşı İsrail’le ittifak kurması gerektiğini savunan Bahreyn Dışişleri Bakanı Halid bin Ahmed bin Muhammed Halife, İsrail Cumhurbaşkanı Shimon Peres için yayınladığı taziye mesajında “Huzur içinde uyu başkan Peres” ifadelerine yer vermişti.

Geçtiğimiz günlerde Bahreyn’e giden Siyonist yetkililer ve iş adamları, mevkidaşları tarafından ağırlanmış, Siyonist iş adamları için sıra gecesi düzenlenmişti. Bahreyn ve Siyonist yetkililer, Siyonist şarkıcıların söylediği şarkılar eşliğinde dans etmişlerdi.

Netanyahu açıklamasının devamında güvenlik alanında gerçekleştirilecek bölgesel işbirliğinin barışa katkı sağlayacağını söyledi. Netanyahu “Fakat öncelikle Arap ülkelerinin Yahudi halkı ve İsrail devletine karşı sürdürülen provokasyonlara bir son vermesi gerekiyor. Barış, boş konferans ve harici dayatmalarla değil, İsrail ve Filistinlilerin karşılıklı müzakereleriyle gerçekleşir” şeklinde konuştu.