NATO’dan İsrail-Nusra ve SURİYE Muhalifleri İtirafı

Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü (NATO) askeri komite eski başkanı General Petr Pavel, Kudüs işgalcisi İsrail’in el-Nusra örgütüne birçok alanda destek verdiğini itiraf etti. Generalin ifadelerine göre, el-Nusra örgütü Siyonist İsrail için bir tehdit sayılmamaktadır ve eylemlerinde sadece Suriye’yi hedef almaktadır.

Çek Cumhuriyeti merkezli bir gazeteye konuşan General Pavel açıklamalarının devamında; Korsan İsrail ile uluslararası terör listesinde yer alan el-Nusra arasındaki ilişki NATO ile İsrail ilişkisini etkilememektedir çünkü İsrail NATO’nun yakın müttefikidir.

İlk defa batılı üstdüzey bir yetkili tarafından İsrail ile Suriye’deki gruplar arasındaki şüpheli ilişkiyi ortaya koyan bu tür bir açıklama yapılmaktadır.

Suriye, daha önce bir çok kez terör rejimi İsrail’in Suriye’deki silahlı muhalif örgütlerine destek verdiğini bildirmiş ve kınamıştı.

Irkçı İsrail rejimi, Suriye muhaleflerine silah ve lojistik desteğin yanı sıra Suriye’de çatışmalarda yaralanan muhaliflerin de tedavilerini yaptığını da açıkça çok kez bildirmişti.