NASRALLAH: İSRAİL’e Karşı Tüm Seçenekler Masada!

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Direniş’in İsrail’e karşı tüm seçeneklerinin masada olduğunu belirterek, olası bir savaşta İsrail’in pişman olacağını ifade etti.

Al Meyadeen tv kanalına konuşan Seyyid Hasan Nasrallah, kendisinin sağlık durumuna ilişkin ileri sürülen iddiaları reddederek, “Sağlık durumumun iyi olmadığı yönündeki sözlerin hepsi yalandır. Ben, hastalığa yakalanmadım ve hiçbir sorunum yoktur” dedi.

İsrail’in tünelleri açığa çıkrma operasyonuna işaret eden Seyyid Hasan Nasrullah, “Biz, Hizbullah’ın tünel kazıp kazmadığını açıklamak zorunda değiliz. İsrail, Hizbullah’ın tünel kazdığını iddia ediyor, ancak bu iddiayı ispatlayabilecek bir kanıtı yok. Yeni kazılmış yoksa eskiden mi varmış? 2006 savaşından önce mi, sonra mı kazılmış? Onlar, bunları farketmiş değildir. Bu konu, İsrail istiharat birimlerinin yenilgisi anlamına geliyor” değerlendirmesini yaptı.

Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri, “İsrail’in tünelleri açığa çıkarmak için düzenlediği Kuzey Kalkanı Operasyonu, (İsrailli) yerleşimcileri korkuttu. Çünkü onlar bu operasyondan önce hiçbir tünelin bulunmadığını ve sadece füzelerden endişenlendiklerini söylüyorlardı. Netanyahu, tüneller meselesini medyaya sızdırmakla yerleşimcilerin daha da çok korkmasına neden oldu. Aslına Netanyahu Kuzey Kalkanı Operasyonu’yla psikolojik savaşta bize hizmet etti. Çünkü yerleşimler bundan sonra eskisinden daha çok korkacak” ifadelerini kullandı.

Seyyid Hasan Nasrullah, “İsrailli generaller nasıl bu konuyu farketmedi? Onlar kendi menfaatlerini mi tercih ediyor? Bazı generaller de Hizbullah’ın nereden el-Celil’e girebileceğini tartışıyor. Eğer bir savaş çıkarsa o zaman el-Celil’e girip girmemeye karar veririz. O zaman nasıl girmek istediğimizi düşünürüz. Havadan, karadan yada bazı Lübnanlıların mizah amaçlı söylediği gibi motosikletle!… Onlar bizim nasıl el-Celil’e girebileceğimizi farkedemezler. Tünelleri açığa çıkarmak operasyonu yenilgiye uğramıştır, çünkü hiçbir şekilde bize engel olamaz” dedi.

Nasrullah, İsraillilerin tehdit içerikli sözlerine dikkati çekerek, “Eğer saldırırlarsa pişman olacaklar. Evet, pişman olacaklar. Bugün Netahyahu ve diğer İsrailli makamlara ‘Böyle bir yanlış yapmayın’ diye sesleniyorum. Bizim seçeneklerimiz masada. Bugüne kadar siz seçeneklerinizin masada olduğunu söylüyordunuz. Ama bugün Direniş, “Tüm seçeneklerimiz masada” diyecek konumdadır” diye konuştu.