NASRALLAH, 3 Saat CANLI Yayın İle İSRAİL İstihbaratına Meydan Okudu!

Hizbullah lideri Seyyid Hasan Nasrallah dünya istihbarat servislerine meydan okuyor, bilhassa Cumartesi günü El-Meyadin TV’de canlı olarak yayınlanan üç saatlik röportaj boyunca kendisini arayan Siyonist İsrail’inkine…

Nasrallah, bu kadar uzun bir süre yerinin tespit edilmesi korkusu duymadan canlı yayın yapabilme teknik alt yapısına sahip olduğunu gösterdi.

Bundan daha önemlisi Nasrallah, -kendisine soru alma ve dünyanın her yanından son dakika haberlerine ulaşma imkânı sunan- civarındaki bir internet bağlantısı yoluyla elektronik mesajları yanıtlama kapasitesinin bulunduğunu gösterdi.

Bu, Nasrallah’ın Hizbullah’ın teknik kapasitesine, herhangi bir sinyal kesiciyi bozma yeteneğine ve yerini tespit etmeye çalışan yerel ya da uluslararası herhangi bir istihbarat servisini kör etmeye yetecek kadar etkili olduğuna duyduğu güvenin açık bir göstergesidir.

Hizbullah, Ortadoğu ülkelerinin ve başka birçok ülkeninkilerden daha üstün elektronik kabiliyetlerinden faydalanıyor gibi görünüyor. Alışılmadık olan, Nasrallah’ın bu kabiliyetleri on binlerce insanın online izlediği röportajda sergilemiş olmasıdır.

Aynı zamanda, kullanımdaki bağlantı kesme ve casus yakalama teknolojisini Hizbullah da kullanabiliyordu. Hizbullah 2006’da en çok aranan üst düzey yöneticilerinin Beyrut Havalimanı yolundaki Resul El Azam’da bulunduğuna dair sahte iz yaratarak İsrail Özel Operasyon Kuvvetlerini (SOF) tuzağa düşürdü.

İsrail’in kendisine yönelik 2006 Savaşından bu yana yer altına gizlendiğine dair yürüttüğü propagandasının çok ötesinde olarak Seyyid Hasan Nasrallah, kendinden emin bir şekilde konuştu.