Nail El-Bergusi, 41 Yıldır İsrail Zindanlarında Esir…

Filistin Ulusal Esir Hareketi tarihinde işgal rejimi zindanlarında en uzun süre yatan esir unvanını taşıyan Nail el-Bergusi esaretinin 41. yılına giriyor.

Filistinli Esir Kulübü yaptığı açıklamada, ilk olarak 1978 yılında 19 yaşındayken tutuklanan Nail el-Bergusi’nin, Hamas hareketi ile İsrail arasında varılan “esir takası” anlaşması kapsamında 2011’de serbest bırakıldığını ancak belli aralıklarla birçok kez gözaltına alındığını, son olarak da 20 Haziran 2014’te işgal güçleri tarafından yeniden tutuklandığını belirtti.

El-Bergusi kırk yıllık esaret süresi boyunca ebeveynlerini kaybetti, onlara karşı son görevlerini yerine getirmekten mahrum bırakıldı, nesiller değişti, Filistin ve dünyada birçok tarihi olay gelip geçti.

El-Bergusi’nin 10 yıl İsrail zindanlarında kalan eşi İman Nafi’nin, Bi’ri Seba hapishanesine yaptığı son ziyaretinde kocasına, “iddia ettikleri gibi özgür bir dünya olsaydı 41 yıl esaret altında kalmazdın.” mesajını ilettiği öğrenildi.

23 Ekim 1957’de Ramallah’ın Kuber beldesinde doğan esir Nail el-Bergusi, ilk kez 1978’de tutuklanıp hakkında müebbet ve 18 yıl hapis cezası kararı verilmişti.

Zindanlarda geçirdiği 34 yıl boyunca, müzakereler çerçevesinde gerçekleşen çok sayıda takas anlaşmasına rağmen, işgal yetkilileri onu serbest bırakmayı sürekli reddetti.

2011 yılında serbest kaldığında el-Bergusi, özgürleşmiş kadın esir İman Nafi’ ile evlendi.

Filistinli aktivistler, uluslararası insan hakları kuruluşlarına, Filistinli esirlerin maruz kaldıkları ihlallerin son bulması ve serbest bırakılmaları için harekete geçme çağrısında bulundu.

İşgal güçleri 2014’te üç Yahudi yerleşimcinin kaçırılıp öldürülmesinden sonra 60 esirle birlikte el-Bergusi’yi de gözaltına alıp kendisine 30 ay hapis cezası vermişti. İşgal güçleri 30 aylık ceza süresi dolduktan sonra el-Bergusi’ye 18 yıl daha hapis cezası verdi.