Nablus İntifada Eylemi, İsrail’i Sarstı

İsrail’in Kanal 13 televizyonu, Nablus’un güneyindeki Za’tere kontrol noktasında gerçekleştirilen direniş eylemine ilişkin ön soruşturmanın sonuçlarını açıkladı.

İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi’ye sunulan, Za’tere kontrol noktasındaki eylem hakkındaki ön soruşturmanın sonuçlarını açıklayan Kanal 13’ün askeri muhabiri Ur Heller, eylemin bir araçla yapıldığını, yerleşimcilere 10 el ateş açıldığını ve 3 Yahudi yerleşimcinin yaralandığını belirtti.

Heller, 3 işgal ordusu askerinin, söz konusu araca ateş açtığını ancak direnişçiyi vuramadığını aktardı.

Muhabir Heller, eylemden bir saat önce Golani Birlikleri komutan yardımcısının, olay yerindeki askerleri, araçlı bir saldırıyla nasıl başa çıkacakları konusunda eğittiğini ancak buna rağmen hedefi vuramadıklarını kaydetti.

Filistinli direnişçilerin, dün akşam Nablus’un güneyindeki Za’tere kontrol noktasına düzenlediği silahlı saldırıda üç yerleşimci yaralandı.

Yapılan saldırıdan memnuniyet duyan Filistinli bazı gruplar, bu girişimi, işgalci İsrail’in ve Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria ve Kudüs’te işlediği suçlara karşı doğal bir tepki olarak değerlendirdi.