Nabi Avcı: Ben Buradayken, Hamas İsrail’e Saldırmaz

Siyonist İsrail’de bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Avcı, dün akşam İsrail ordusu tarafından gerçekleştirilen Gazze saldırılarına ilişkin açıklama yaptı. Avcı, saldırıların ardından Hamas’ın bir misilleme yapabilme ihtimaliyle ilgili soruya “Hamas tarafının ben Tel Aviv’deyken böyle bir şeye kalkışacağına ihtimal vermiyorum” diye yanıt vermesi dikkat çekti.

GÖZAT  Türkiye: İsrail'in Güvenliğine Aykırı Girişimlere İZİN VERMEYİZ

7 yıl sonra İsrail’i ziyaret eden ilk Türk bakan olan Nabi Avcı ile İsrail Turizm Bakanı Yariv Levin, TLV Kongre Merkezi’ndeki görüşmelerinin ardından basın açıklaması yaptı.

Avcı, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Ben buradayken Hamas böyle bir şeye kalkışmaz”

Bir gazetecinin İsrail’in Gazze’ye yönelik dünkü saldırıları ile Batı Şeria’da Yahudi yerleşim yerlerini meşrulaştıran bir kanunun dün gece İsrail Parlamentosundan geçerek yasalaştığının hatırlatması ve değerlendirmesini sorması üzerine Bakan Avcı şunları söyledi:

GÖZAT  Siyonist İsrail, Akdeniz Gazını Türkiye'den Avrupaya SATACAK

“Gazze’ye ilişkin, Hamas tarafının ben Tel Aviv’deyken böyle bir şeye kalkışacağına ihtimal vermiyorum.

Tabi Türkiye’ye döndükten sonra bunun aslını, esasını, ayrıntılarını öğrenme şansımız olacak ama şunu söyleyeyim, biz bu tür şeyler olmasın diye bugün de buradayız.”

GÖZAT  Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Hamas'a Silah Bırakması İçin Baskı Yaptık

“Saldırılar İlişkilerimizi Etkilemez”

Nabi Avcı, Gazze’deki saldırıların ikili ilişkilerin ilerlemesinde herhangi bir tehlike oluşturup oluşturmayacağı ve yarın İsrail’den Filistin’e bir mesaj götürüp, müzakerelerin yeniden başlamasına sebep olup olamayacağı sorusuna, şöyle yanıt verdi:

GÖZAT  Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu İle Siyonist Bakan'ın SELFİE FOTOĞRAFI

“Gerek Gazze’deki gerek İsrail’deki yöneticilerin provokasyona gelmeyecek kadar tecrübe sahibi olduklarını, bölge dengelerini bildiklerini ve kolladıklarını biliyorum.

Ama aynı zamanda bizim attığımız bu adımlardan rahatsız olanların olduğuna da biliyorum, karşılıklı da biliyoruz, Gazze’deki yönetici kardeşlerim de bunu bilirler. Dolayısıyla ben bu tür provokasyonların barışın ve istikrarın önünde engel olamayacağını belirteyim.”

GÖZAT  Ökem: Türkiye İle İsrail, Birçok Sektörde Birbirini Tamamlıyor

“Yarın Filistin’deyim”

“Yarın Filistin’e geçeceğiz, Filistin Kültür Bakanı ve Turizm Bakanı ile görüşmelerim olacak. Benim Kültür ve Turizm Bakanı olarak, yetkim dahilinde yapabileceklerim belirlidir.

Ama biliyorum ki Türkiye bütün imkanlarıyla Filistin ve İsrail arasındaki sorunların barışçı çözümü içinde elinden geleni göstermeye devam ediyor. Benim yetkili olduğum oranda ve konularda bu ilişkilerin daha da gelişmesi ve barışa hizmet edecek bir mecrada gelişmesi için tabii ki elimizden geleni yapıyoruz, yapacağım.”

GÖZAT  Türkiye'nin İsrail Elçisi Ökem: Hamas'ı Değil, Gazze'yi Destekliyoruz

İsrailli Bakan: Yerleşim kararı doğru

İsrail Turizm Bakanı Levin de Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim yerlerinin meşrulaştırılması ile ilgili İsrail meclisinden geçen yasayı nasıl değerlendirdiği yönündeki bir soru üzerine şu ifadeleri kullandı:

“Parlamento dün sözünü açıkça söyledi. Bu doğru bir karardı. Bu yasa demokratik bir şekilde geçti. Kanunlar bu şekilde geçer, demokrasilerde işler böyle yürür. İsrail Yüksek Mahkemenin de bu demokratik kararı kabul edeceğini ve hakkı olmayan şeyleri yapmayacağını ümit ederim.”