Home / Filistin / Gazze / Gazze-Filistin Abluka / Mısır’ın Su Doldurduğu Tünelde, 1 Filistinli Hayatını Kaybetti
Misir'in Su Doldurdugu Tunelde, 1 Filistinli Hayatini Kaybetti

Mısır’ın Su Doldurduğu Tünelde, 1 Filistinli Hayatını Kaybetti

Gazze Şeridi ve Mısır arasındaki sınır bölgesinde yer alan ve ticari malların Mısır’dan abluka altındaki Gazze Şeridi’ne sokulmasında kullanılan bir tünelde Filistinli bir işçinin tünelin Mısır ordusu tarafından suyla doldurulması sonucu şehit olduğu bildirildi.

Hastane kaynakları ve yerel kaynaklar, Mümin Ebu Hamid isimli gencin tünelde çalıştığı sırada boğulduğunu ve Rafah’taki Ebu Yusuf En-Neccar Hastanesi’ne getirildiğinde çoktan hayata veda etmiş bir halde olduğunu açıkladı.

İşgal rejiminin Gazze Şeridi’ne uyguladığı abluka nedeniyle açılan ve adeta Gazze halkının nefes boruları haline gelen tünellerde daha önce de birçok işçi hayatını kaybetti.

Yaklaşık 11 yıldır uygulanan ve Mısır’daki darbenin ardından iyice ağırlaşan abluka nedeniyle ekonomik açıdan oldukça zor günler geçiren Gazzelilerden birçok kişi söz konusu tünellerde ailelerine ve çocuklarına bir lokma ekmek götürebilmek için çalışıyor.

Tünellerde çalışan işçiler toprak çökmesi ve elektrik akımına kapılma gibi kazaların yanında işgal ordusunun zaman zaman düzenlediği saldırılarda ve Mısır ordusunun tünellere deniz suyu pompalaması sonucu hayatlarını kaybediyorlar.