MISIR Heyeti GAZZE’den Ayrıldı

Kaynaklar, dün Erez kapısından çıkış yapan heyetin önümüzdeki hafta yeniden Gazze’ye döneceğini belirttiler.

Mısır genel istihbaratı çalışanlarından General Samih Nebil’in başkanlık ettiği heyette istihbarat üyesi Abdulhadi Ferec ve Mısır’ın Ramallah Başkonsolosu Halid Sami yer alıyor.

Uzlaşı hükümetinin varılan uzlaşı anlaşmasının bazı maddelerini hayata geçirmemesi ve uzlaşıyı aksatması üzerine İsmail Heniyye başkanlığındaki Hamas heyetinin Kahire’ye yaptığı ziyaretin ardından Gazze’yi ziyaret eden Mısır heyeti, hükümetin ilgili bakanlarıyla görüştüğü gibi, Gazze’deki Filistinli gruplar, ileri gelen şahsiyet ve farklı kuruluşlarla da bir araya geldi.

Heyet Gazze’yi terk etmeden Başbakan Yardımcısı Ziyad Ebu Amr ve Hamas Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye ile de iki kez görüştü.

12 Aralık 2017’de Fetih ve Hamas Kahire’de uzlaşıya varırken, gözlemciler ve Filistinli gruplar Fetih’in Gazze’deki vatandaşları rahatlatacak adımlar atmadığını ifade ediyorlar.

12 yıldır kuşatma altında olan Gazze’deki Filistinliler hayatın her alanında zorluk çekerken, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın yaptırımları ise onların sıkıntılarına sıkıntı kattı.

Hamas’ı bahane ederek Gazze halkını cezalandıran Mahmud Abbas geçen yıl Nisan ayında bölgeye verilen elektrik miktarını düşürüp, memurların maaşlarını azalttı ve toplu bir şekilde emekliye sevk etti. Bunlar yetmiyor muş gibi hastaların sevk işlemlerini de durdurdu.